More

  Почина легендарната француска певица Франсоаз Арди

  spot_img

  Една од омилените француски пејачки и кантавторки Франсоаз Арди почина на 80 години.

  Франсоаз Харди, родена на 17 јануари 1944 година во Париз, Франција, беше позната француска кантавторка, актерка и модна икона. Добивајќи слава во раните 1960-ти, Харди стана симбол на је-је движењето – стил на поп музика што се карактеризира со своите оптимистички мелодии и младешка енергија. Нејзиниот препознатлив глас, честопати опишан како меланхоличен, во комбинација со нејзините интроспективни текстови, ја воодушевуваше публиката ширум светот и ѝ обезбеди вечно место во аналите на француската музичка историја.

  Музичката кариера на Харди се протега повеќе од шест децении, обележана со бројни хит синглови и албуми. Нејзиниот деби сингл „Tous les garçons et les filles“ (Сите момчиња и девојки), објавен во 1962 година, стана инстантен успех, претворајќи ја во меѓународна ѕвезда. Во текот на 1960-те и 1970-те, таа продолжи да произведува низа популарни песни, вклучувајќи ги и „Le Premier Bonheur du jour“ (Првата радост на денот) и „Comment te dire adieu? (Како да се збогуваме со тебе?), воедно и покажувајќи ја нејзината сестраност како пејачка и како текстописец.

  Нејзиниот стил ги привлекуваше модните дизајнери, па стана модел на Ив Сен Лоран и на Пако Рабан кој специјално за неа креираше мини здолниште со златни плочки.

  Мик Џегер своевремено ја нарекол „идеална жена“, а Боб Дилан напишал неколку љубовни писма за неа.

  Кариерата на Арди траеше повеќе од пет децении, а таа сними речиси 30 албуми. „Ролинг стоун“ лани ја стави на 162. место на својата листа на 200 најголеми пејачи на сите времиња.

  – Како да се збогуваме со неа? Вечната Франсоаз Арди, легенда на француската песна, која со своите мелодии успеа да влезе во срцата на целата држава – изјави француската министерка за култура Рашида Дати.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img