More

  Почина Костадинка Велковска, хрватска театарска, телевизиска и филмска актерка и пејачка со македонско потекло

  spot_img

  Почина Костадинка Велковска, хрватска театарска, телевизиска и филмска актерка и пејачка со македонско потекло, потврди хрватски Индекс. Таа починала во неделата на 76-годишна возраст во пензионерски дом.

  Костадинка во јули минатата година доживеа мозочен удар, по што беше на интензивна нега во КБЦ Загреб. После тоа се проширила лажна вест дека актерката починала, но тогаш нејзината снаа ја демантираше веста.

  – Состојбата е непроменета, сериозна и неизвесна. Таа е на одделението за неврологија. На 10 јули имала мозочен удар и оттогаш нејзината состојба не е променета. Не е свесна – изјави снаата на Костадинка Велковска тогаш Индекс.

  На почетокот на годината нејзиниот син Никола Подкрајац изјави дека Костадинка била во загрепски дом за стари лица. Тој вели дека мајка му била во кома несвесна за нејзината состојба, а нејзината состојба била многу болна за него.

  – Месец ипол имаше одвод во главата, обилно крвареше. Сега има трајно оштетување на мозокот. Во почетокот лекарите мислеа дека нема да преживее од силината на мозочниот удар и обилно крварење. Но, мама е борец, таа успеа да достигне стабилна состојба. Ја извадиле од респиратор, кислород и ѝ го извадиле одводот од главата. Физички, тоа е добро колку што може да биде од лежење. Стабилно е, но почна да слабее и сега може да издржи. Најголем проблем е лежењето и имунитетот што може да престане да работи. Не дај Боже да добие воспаление, бактерии…тоа е многу тешко за лекување – изјави тој тогаш за Story .

  Актерката имаше богата кариера. Родена е во 1948 година во Скопје, од каде во 1968 година дошла во Загреб да студира глума. По завршувањето на студиите, глумела две години во театарот во Дубровник, а потоа дошла во Загреб во Керемпух (тогаш Јазавац), каде што останала до пензионирањето.

  Таа глумеше во сериите „Забранета љубов“, „Комшии засекогаш“, „Нашата мала клиника“, „Не се откажувај“, „Нина“, „Дар Мар“, „Копилиња и принцези“… Ги толкуваше улогите во филмовите „Процесна бомба“, „Браво маестро“, „Последниот подвиг на Саботер Облак“, „Јазол“, „Дух Баба Илонка“ и многу други.

  Простувањето со Велковска ќе биде во четврток, 14 март 2024 година во 14 часот во крематориумот во Мирогој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img