More

  Почина актерот Том Сајзмор од „Saving Private Ryan“ и „Black Hawk Down“

  spot_img

  Американскиот актер Том Сајзмор, познат по неговата работа во филмовите како „Спасување на војникот Рајан“, „Вистинска романса“ и „Црниот јастреб надолу“, почина на 61-годишна возраст откако доживеа аневризма на мозокот.

  Сајзмор почина во петокот во болница во Бурбенк, Калифорнија, изјави неговиот менаџер Чарлс Лаго. На 18 февруари, актерот беше донесен во одделот за интензивна нега на медицинскиот центар Провиденс Сент Џозеф во Бурбенк во критична состојба, откако претрпе мозочна аневризма. За време на престојот во болница бил во кома.

  На почетокот на оваа недела, Лаго објави изјава во име на роднините на актерот: „Лекарите го информираа неговото семејство дека нема надеж и препорачаа одлука за крајот на животот“.

  Лаго рече во изјавата дека Сајзмор „почина мирно во сон … во болницата Сент Џозеф Бурбенк. Тој беше придружуван од членовите на семејството“.

  Роден на 29 ноември 1961 година, Томас Едвард Сајзмор Џуниор. тој пораснал во Детроит. Неговиот татко бил адвокат и професор, а мајка му градски адвокат. Откако присуствуваше на државниот универзитет Вејн, Сајзмор магистрираше на Универзитетот Темпл и се пресели во Њујорк за да се занимава со глума. Неговиот прв актерски успех се случи кога Оливер Стоун го ангажираше за мала улога во филмот „Роден на 4 јули“.

  Во 1998 година, Сајзмор глуми заедно со Том Хенкс и Мет Дејмон во драмата на Стивен Спилберг, добитник на Оскар од Втората светска војна, „Спасување на војникот Рајан“.

  Во текот на 1990-тите, тој играше тешки машки улоги во филмови како што се „Born to Kill“, „Wyatt Earp“ и „The Heat“. Во 2000 година доби номинација за Златен глобус за главната улога на поранешен мафијаш во бегство во филмот „Заштита на сведоци“. Ја имаше и главната улога во воената драма „Падот на црниот јастреб“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img