More

  По новите експлозии во рудникот Пњувек се откажаа од потрагата по исчезнатите рудари

  - Advertisement -

  По четири нови експлозии на метан, раководството на рудникот за јаглен Пњувек во југозападна Полска се откажа од понатамошните спасувачки операции за пронаоѓање на седум рудари кои останаа во јамата за време на првите две експлозии во средата, кога загинаа пет рудари, а најмалку 15 беа повредени.

  „Тоа е многу тешка одлука. „Од синоќа до денеска спасувачите почувствуваа седум експлозии во базата, која се уште е далеку од местото на несреќата“, изјави за новинарите шефот на компанијата за јаглен Јастрземб, чиј рудник е Пњувек, Томаш Чудни.

  Спасувачите од средата трагаат по седум рудари, кои се водат како исчезнати од првата експлозија, но вечерва имаше уште една серија експлозии, а 10 спасувачи беа повредени и пренесени во локалните болници.

  Стрејнџ рече дека акцијата за спасување сега ќе биде фокусирана само на изолирање на тој дел од рудникот на длабочина од околу 1.000 метри за да не бидат загрозени животите на рударите и експлоатацијата на јаглен во другите делови на рудникот.

  Засега е потврдено дека петмина рудари загинаа во експлозија на метан во средата во рудникот Пњувек, шест од 12-те повредени кои беа пренесени во болниците со изгореници во моментов се во тешка состојба, а седум рудари се водат како исчезнати. подолго ги бара.

  Само од почетокот на овој век, повеќе од 50 рудари загинаа во експлозии на метан во полски рудници.

  Најтрагична беше експлозијата во рудникот Халемба во југозападна Полска во Шлезија во ноември 2006 година, во која загинаа 23 рудари.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img