More

  По 229 години традиционалната компанија Зелер од Германија прогласи банкрот

  spot_img

  По 229 години традиционалната компанија Зелер од Германија мораше да прогласи банкрот. Производителот на садови е познат по бројните култни производи, пишуваат германските медиуми.

  Ова е втор пат германскиот производител на керамика Зелер да наиде на финансиски тешкотии. Сега компанијата од Зел ам Хармерсбах (Баден-Виртемберг) мораше повторно да поднесе барање за стечај, пишуваат германските медиуми.

  Стечај по 229 години
  Дали со појадок или попладне со кафе и колач – шолјите и чиниите со црн петел или кокошките на жолта подлога често беа главното нешто на свежо поставената маса во Германија.

  Фабриката Зелер произведува садови од серијата „Hahn und Henne“ околу 125 години. Според компанијата, култните садови се произведувале исклучиво во Шварцвалд.

  Производителот Зелер е традиционална германска компанија. Нивните производи се многу популарни и надвор од Германија, на пример во САД, пренесува списанието Fenix.

  Работниците ќе работат до понатамошно известување
  Компанијата ги наведува зголемените трошоци за енергија и намалените бројки за продажба како причини за поднесување барање за стечај. Бројни други компании моментално имаат слични проблеми, како познатиот производител на сирење или популарниот козметички гигант.

  Сепак, клиентите засега нема да останат без иконите за јадење. Производителот сака да продолжи да работи како и досега.

  Садовите „Hahn und Henne“ се уште можат да купат клиентите, а десет вработени во фабриката ќе си ги земаат платите до понатамошно известување.

  Компанијата веќе преживеа еден банкрот во 2007 година. Како еден од најстарите производители на садови за готвење во земјата, компанијата сега повторно се обидува да ги спаси.

  Производителот со децении има финансиски потешкотии, пишуваат германските медиуми.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img