More

  Пет премиери на ЕУ бараат поголема воена помош за Украина

  spot_img

  Петте премиери на земјите од Европската унија, вклучително и германскиот канцелар Олаф Шолц, ги повикаа членките на Унијата да ги „удвојат напорите“ за воена поддршка на Украина против руската инвазија, пред важниот самит на европските дваесет и седум.

  „Треба да ги удвоиме нашите напори за да гарантираме дека нашата поддршка ќе продолжи онолку долго колку што е потребно“, изјавија Шолц, Мете Фредриксен (Данска), Петр Фиала (Чешка), Каја Калас (Естонија) и Марк Руте (Холандија). уреднички објавен во Фајненшл тајмс (Фајненшл тајмс).

  „Украина нема доволно количества артилериска муниција и постои ризик преземените обврски за воена помош да не одговараат на потребите на Киев“, додаваат тие.

  Тие ги повикуваат, како што наведоа, пријателите и партнерите на Украина повторно да се ангажираат за поддршка на постојана и долгорочна воена помош за Киев, оценувајќи дека тоа е заедничка одговорност на Европа.

  Овој едиторијал беше објавен во време кога некои земји од ЕУ, на чело со Германија, постојано ги повикуваа другите членки да направат повеќе за воена помош за Киев.

  Во тек е проценка на индивидуалните придонеси на земјите-членки, додека европските дваесет и седум ќе одржат самит за финансиска помош за Киев во четврток во Брисел.

  Тешките преговори се очекува да постигнат компромис со унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој во декември стави вето на доделувањето на 50 милијарди евра помош за Украина во текот на четири години.

  „На почетокот на минатата година ЕУ се обврза на амбициозна цел – да испорача еден милион артилериски ракети на Украина пред крајот на март 2024 година. Тешката реалност е дека не стигнавме до таа цел“, напишаа шефовите на влади во уводникот.

  „Она што е итно денес е испраќање на муниција и вооружени системи, хаубици, тенкови, беспилотни летала и противвоздушна одбрана, што на Украина толку итно и треба на теренот, сега“, се додава во текстот.

  Овие преговори се водат во време кога планираната американска помош за Украина од 61 милијарда долари е блокирана во преговорите меѓу демократите и републиканците во Конгресот. Белата куќа објави и повтори дека без одобрување на дополнителниот буџет нема да има дополнителна воена помош за Киев.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img