More

  Пентагон открива информации за напади врз генералите на Путин?

  - Advertisement -

  Од почетокот на војната во Украина убиени се 12 руски генерали, тврдат извори од Киев. Во тоа важна улога одиграле информациите на американските тајни служби, пишува Њујорк Тајмс.

  За успешни напади врз руски генерали, украинската војска очигледно во неколку случаи користела информации од американските тајни служби. Ова го пишува Њујорк Тајмс, повикувајќи се на високи американски воени функционери кои сакале да останат анонимни, пишува Дојче веле.
  Украинската армија тврди дека убила 12 руски генерали во целни напади од почетокот на руската агресија врз Украина. Според овие наводи, Американците ги лоцирале местата на „мобилните команди на руската армија“ и тие информации и ги дале на украинската армија. Тоа им овозможи на Украинците да ги нападнат.

  Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби, генерално потврди дека неговата земја и ги дава на Украина информациите „потребни да се одбрани“. Тој не сакаше да зборува за детали. Советот за национална безбедност на САД нагласи дека Вашингтон првенствено не се грижи за убиствата на руските генерали кога дава информации на тајните служби.

  Портпаролот на Советот за национална безбедност Адријан Вотсон исто така нагласи дека податоците од американските тајни служби се пренесуваат до Украина. Но, таа исто така нагласи: „Не даваме достапни информации со намера да убиеме руски генерали“.

  Генерали на линијата на фронтот
  Од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари, Украинците постојано изјавија дека убиле руски генерали. Руската страна делумно ги потврди овие наводи. На почетокот на март, администрацијата на градот Новоросијск во јужна Русија извести дека генералот Андреј Суховецки, заменик командант на 41-та армија, починал во „херојска смрт“ во Украина. Поради слабиот напредок на руските сили во првите недели од војната, четворицата генерали мораа лично да одат на линијата на фронтот, изложувајќи се на опасност.

  Според Њујорк тајмс, американски извори ја демантирале веста дека Украина ја пренела информацијата за посетата на началникот на рускиот Генералштаб Валери Герасимов на линијата на фронтот. Украинската војска, наводно, убила неколку високи руски офицери во близина на градот Изум минатата недела.

  Според Американците, Герасимов веќе ја напуштил источна Украина, пишува DW.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img