More

  Партијата на британскиот премиер е поразена на локалните избори во Лондон

  spot_img

  Вчера во Велика Британија се одржаа локални избори. Конзервативците на британскиот премиер Борис Џонсон доживеаја пораз во Лондон. Во меѓувреме, се уште се чекаат резултатите од изборите за регионалниот парламент во Северна Ирска.

  Според првите резултати, конзервативците на премиерот Борис Џонсон претрпеа загуби во Лондон на локалните избори во четвртокот во Велика Британија. Лабуристите ќе имаат мнозинство во округот Вестминстер, каде што се наоѓаат повеќето владини згради, а за четири децении и во округот Вандсворт. Загубата на оваа област, која некогаш се сметаше за упориште на лабуристите и со која владееја конзервативците во изминатите 44 години, се смета за тежок пораз за конзервативците на симболично ниво.

  Опозициските лабуристи победија и во Саутемптон, според Би-Би-Си, но не се очекува да добијат многу на друго место во Англија. Сепак, Либерал-демократите и Зелените поминаа добро, јавува Би-Би-Си. Се уште нема конечни резултати од изборите. Во Шкотска и Велс гласачките ливчиња ќе почнат да се бројат дури денеска.

  Локалните избори беа оценети како клучен тест за Џонсон, кој во последните месеци се соочи со неколку скандали, а Британците ги мачат растечките потрошувачки цени, а владата не го најде вистинскиот одговор.

  Во Северна Ирска, пак, во четвртокот се одржаа регионални парламентарни избори. Денеска ќе почне броењето на гласачките ливчиња, исходот се очекува да биде познат во текот на денот. Според анкетите, победата на националистичката партија Шин Фејн, која се залага за обединување на Северна Ирска со Ирска, ветува првпат досега. Таа во кампањата не се фокусираше на ова, туку се фокусираше на актуелни прашања.

  Со победата на Шин Фејн, поранешното политичко крило на Ирската републиканска армија, новиот северноирски премиер ќе стане актуелниот вицепремиер на регионалната влада, Мишел О’Нил. Според Велигденскиот договор, кој стави крај на насилството во Северна Ирска во 1998 година, власта ја делат Шин Фејн и унионистичката партија ДУП, која освои најмногу гласови досега на сите избори.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img