More

  Папата Франциско: Се уште не размислувам за повлекување, но можеби ќе почнам

  spot_img

  Папата Франциско (85), кој се движи во инвалидска количка поради силни болки во коленото, самоуверено изјави дека „повеќе нема да може да патува“ со истото темпо како порано, спомнувајќи ја можноста „да остане настрана“.

  „Не верувам дека ќе можам да го задржам истото темпо на патување како порано. Мислам дека на моја возраст и со овие ограничувања, морам да бидам внимателен за да можам да ѝ служам на Црквата или да ја разгледам можноста да останам настрана“, рече тој на прес-конференција на летот со кој се враќаше од својот посета на Канада во сабота навечер.

  „Искрено, тоа не е катастрофа. Папата може да се замени. Тоа не е проблем. Сепак, мислам дека треба малку да ги намалам моите напори“, додаде Папата кој во придружба на новинари се враќаше од своето 37. странско патување по изборот на папата во 2013 година.

  „Ова патување е донекаде тест: точно е дека не можете да патувате во оваа состојба, можеби треба да го промените вашиот стил“, призна тој, велејќи дека „во иднина ќе се обиде да патува за да биде близок со луѓето. затоа што близината е начин на служење“.

  За време на оваа шестдневна посета, Папата главно се движеше во инвалидска количка и изгледаше изнемоштено, но сепак ги поздравуваше толпата од својот папамобил.

  Хорхе Бергољо, исто така, ја отфрли можноста за операција на коленото, велејќи дека ги чувствува „последиците“ од анестезијата на која беше подложен во јули 2021 година за време на операцијата на дебелото црево.

  Светиот Отец, кој е роден во Аргентина, ја повтори желбата да го посети Киев, не откривајќи детали и потврди дека планира патување во Казахстан во септември, каде што треба да учествува на самитот на верските лидери.

  Истовремено, тој рече дека „пред“ да замине во Демократска Република Конго, ќе го посети Јужен Судан, две земји во кои требаше да отпатува на почетокот на јули, но патувањето беше одложено поради неговата здравствена состојба.

  На темата за можно откажување, како и неговиот претходник Бенедикт Шеснаесетти, Папата повтори дека вратата е „отворена“.

  „Но, до ден денес не сум ја турнал таа врата. Како што велат, не почувствував, дека размислувам за таа можност. Но, тоа не значи дека нема да почнам да размислувам за тоа после утре“.

  „Насилството врз домородните деца е геноцид“
  Папата, зборувајќи за тоа што се случило во домовите што ги поставија Римокатоличките и другите христијански цркви за насилно асимилирање на домородните деца во Канада, рече дека тоа е геноцид.

  За време на своето еднонеделно патување во Канада, Папата постојано упати историско извинување за улогата на Црквата во политиката.

  Во авионот, канадски новинар го прашал зошто не го употребил зборот геноцид за време на патувањето и дали би прифатил членовите на Црквата да учествуваат во геноцид.

  „Вистината е дека не го употребив тој збор затоа што не се сеќавав на него. Но, јас го опишав геноцидот. Се извинив, побарав прошка за оваа активност, која беше геноцид“, рече Фрањо.

  „Го осудив ова, одземањето на децата и обидот да се смени нивната култура, нивните умови, нивните традиции, нивната раса, целата нивна култура“, додаде папата, потврдувајќи дека тоа го смета за геноцид.

  Помеѓу 1881 и 1996 година, повеќе од 150.000 домородни деца биле одвоени од нивните родители и одведени во интернати, каде многумина биле изгладнети, тепани и сексуално експлоатирани.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img