More

  Пад на МИГ 21 на Хрватското воздухопловство кај Слатина

  spot_img

  Денеска во близина на Слатина се урна МиГ. Министерството за одбрана соопшти дека МиГ-21 се урнал во ненаселена шумска област во Вировитско-подравинската жупанија за време на обука. И двајцата пилоти успешно се катапултираа.Авион лоциран користејќи модерна технологија
  -„Во моментов не може да се пристапи до областа каде што падна авионот. Тоа е густа шума и грмушка, тоа е во една област меѓу два рида, каде што авионот паднал и се преполовил. Дел од него изгорел, само опашката остана.

  На местото каде се урнал авионот први стигнале началникот на полициската управа Вировито-Подравска и началникот на полициската служба за јавен ред и мир заедно со пожарникарите и почнале да го гасат. Еден пилот бил пронајден од полициски службеници за брза помош и локален жител кој му помогнал. Вториот пилот сам стигнал до куќата во близина на несреќата.

  Местото на несреќата го обезбедува воената полиција“, изјави за N1 новинарот на ICV, Томислав Малоча.

  Тој додава дека пилотите со хеликоптер биле префрлени во болница во Загреб.

  Авионот бил лоциран со помош на модерна технологија која ја лоцирала последната траекторија што самиот авион ја испратил.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img