More

  Овој цвет е природен аспирин: Спас за имунитет, кашлица, но и постојана главоболка

  spot_img

  Докажано е дека виолетовата делува смирувачки при несоница, главоболки, па дури и сериозни мигрени, а сето тоа ова растение и го должи на салицилната киселина, која е една од главните состојки на аспиринот и има аналгетско дејство.

  Поради прекрасниот изглед и силниот и опоен мирис, виолетовата долго време се смета за едно од најубавите цвеќиња. И подолго отколку што мислите – античките грчки легенди тврдеа дека не премногу атрактивниот Хефест ја добил наклонетоста на Афродита благодарение на темјанушки, и дека Зевс ја наполнил целата ливада со темјанушки за да ја утеши својата љубовница Јо, која морала да биде претворена во крава поради љубомората на Хера. .

  Сепак, виолетовата не само што е убава и миризлива, туку има и лековити својства, од кои некои се познати со години.

  Листот и цветот на виолетовата имаат антивоспалително, антигабично и антисептично дејство, па се нанесуваат локално на кожата и се пијат во вид на напитоци.

  Виолетовата содржи бројни хранливи и моќни материи, од кои најпознати се сапонини, алкалоидот одоратин, гликозидот иридин, соединенија на салицилна киселина, разни горчливи материи… Исклучително се богати со витамини А и Ц, благодарение на кои виолетова е совршен додаток на билните чаеви, а исто така е високо ценет и на сопствениот виолетов чај.

  Се покажа дека виолетовата боја делува смирувачки при несоница, главоболки, па дури и сериозни мигрени, а сето тоа ова растение и го должи на салицилната киселина, која е една од главните состојки на аспиринот и делува аналгетски. Позитивно делува и на стресот и анксиозноста и е одличен седатив.

  Ова е само дел од моќта на виолетовата: позната е како еден од најдобрите народни лекови за бронхитис, астма и повеќето респираторни заболувања, а помага и при грип и настинки. Ја ублажува кашлицата и поволно делува на сите дишни органи.

  Помага во детоксикација на телото и ублажување на инфекции, а поради неговите супермоќи многу луѓе го нарекуваат природен аспирин.

  Постојат многу начини да се користи виолетовата, а ова се некои од најчестите.

  Виолетовиот чај
  Наполнете со една лажичка сува виолетова (сите воздушни делови на растението), која е добро исушена и исечкана. Прелијте го со шолја врела вода (околу 200 милилитри), потоа покријте го и оставете го да отстои околу 10 минути. потоа процедете и пијте по една шолја два до три пати на ден.

  Овој напиток помага при голем број здравствени проблеми и генерално го зајакнува имунитетот.

  Виолетовиот оцет
  Наполнете ја теглата со онолку темјанушки колку што можете да најдете. Потоа покријте со бел вински оцет и оставете две до три недели, добро протресувајќи секој ден.

  Потоа се цеди и се става во фрижидер.

  Се верува дека овој оцет силно и благотворно делува на болките во зглобовите и коските, а се нанесува така што се капе на лапа и се става на болното место.

  Виолетова мед
  Измешајте две чаши виолетови цветови со една шолја мед и добро измешајте. Потоа додадете го сокот од еден лимон и сè убаво измешајте, истурете го во стаклена тегла и ставете го во фрижидер.

  Земете една кафена лажичка два пати на ден.

  Овој мед е одличен за зајакнување на имунолошкиот систем, како и за настинки, грип и секакви инфекции.

  Виолетовиот сируп
  100 грама виолетови цветови прелијте ги со 200 милилитри врела вода. Оставете да отстои преку ноќ, а следниот ден со дрвена лажица изгмечете ги цветовите и процедете ги. Во добиениот сок од виолетова боја истурете онолку мед колку што имаше течност, а потоа сè добро измешајте и истурете го во стерилно стаклено шише или тегла. Чувајте го во фрижидер.

  Овој сируп ќе помогне при симптоми на настинка, астма, бронхитис, кашлица и болки во грлото.

  Виолетово масло
  Истурете половина литар маслиново масло врз грст свежи виолетови цветови. Оставете го да отстои еден ден, а потоа процедете го маслото и чувајте го во стаклено шише, по можност од потемно стакло.

  Вака подготвеното масло помага при мигрена и главоболки, а доволно е со него да ги масирате слепоочниците, пишува krstarica.com.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img