More

  Ова се трите најтешки типови на рак за дијагностицирање

  spot_img

  Доцнењето во дијагностицирањето на ракот може да се покаже фатално.

  Затоа докторот сподели кои видови на рак најтешко се забележуваат и на што да внимавате за да ги зголемите шансите да забележите нешто погрешно. д-р. Дебора Ли за Метро вели дека најчестите форми на рак кои тешко се дијагностицираат се панкреасот, јајниците и цревата.

  Рак на панкреасот
  Од сите видови на рак, ракот на панкреасот е особено тешко да се дијагностицира, а најчесто се појавува кога болеста е напредната и не е подложна на лекување. Само еден процент од луѓето на кои им е дијагностициран рак на панкреас живеат 10 години. Ракот на панкреасот има најниска стапка на петгодишно преживување од 22-те најчести типови на рак.

  „Се верува дека на ракот на панкреасот често му требаат 10-20 години да расте во панкреасот пред да биде откриен. Кај 80 проценти од пациентите дијагнозата се поставува во напредна фаза. Тоа е затоа што панкреасот се наоѓа високо во задниот дел на абдоменот и симптомите се благи или се припишуваат на други состојби како што се рефлукс на киселина, болест на жолчното кесе или пептични улкуси“, вели д-р Ли.

  Симптоми:
  Безболна, прогресивна жолтица – жолта боја на кожата и склерата, со бледа столица и темна урина

  Необјаснето губење на тежината

  Губење на апетит

  Гадење и повраќање

  Промена во навиките на дебелото црево – дијареа или запек – но често течна столица што е тешко да се помине

  Летаргија и замор

  Абдоминални болки

  Дигестивни нарушувања

  Рак на јајчник
  д-р. Дебора вели дека приближно 4.000 луѓе умираат од рак на јајниците секоја година. „Тоа е околу 11 жени дневно“, вели таа, „Проблемот е што само на 20 отсто од жените им е дијагностициран рак на јајниците во раните фази – стадиуми 1 и 2. Ракот на јајниците често се дијагностицира кога е напреднат и веќе се проширил бидејќи симптомите се нејасни и неспецифични и често се припишуваат на други работи. Бидејќи карлицата и абдоминалната празнина се пространи, туморот мора да порасне доста голем пред да предизвика доволно симптоми за жената да знае дека нешто не е во ред. Жените треба да ги знаат симптомите. Бидете внимателни и побарајте помош веднаш штом мислат дека работите не се во ред“.

  Симптоми:
  Надуеност

  Чувство на ситост после јадење

  Често мокрење (поради притисок врз мочниот меур)

  Абдоминална и/или карлична болка

  Чувство на притисок во абдоменот

  Абдоминален оток

  Необјаснето губење на тежината

  Замор

  Болка во грбот

  Затвор

  Вагинално крварење – постменопаузално крварење

  Невообичаен вагинален исцедок

  Болен секс

  Рак на дебелото црево
  Ако не се открие, ракот на дебелото црево може да заврши со ширење на крвните садови, ѕидот на дебелото црево, лимфните садови и другите локални ткива. д-р. Дебора објаснува: „Ракот на дебелото црево обично започнува со растот на полихемијата во ѕидот на дебелото црево. Само околу 10 проценти од полипите на дебелото црево стануваат малигни. Процесот трае 10-20 години, при што има доволно време за откривање и отстранување на полипот“.

  Таа, исто така, цитира студија за епидемиологија на рак, која покажа дека речиси една третина од пациентите со рак на дебелото црево доцнат да добијат дијагноза. „Во 13 проценти од случаите доцнењето се случило пред да го посетат својот матичен лекар, а во 38 проценти доцнењето се случило откако биле упатени во болница од нивниот матичен лекар. За 49 проценти од пациентите доцнеле да одат на тестови и да чекаат да се вратат резултатите од тестот кај општ лекар“, рече таа.

  Симптоми:
  Крварење – крв во столицата, во тоалетната школка или на тоалетната хартија

  Постојана промена во навиките на дебелото црево

  Необјаснето губење на тежината

  Замор и летаргија

  Абдоминална болка и/или грутка

  Ако почувствувате сомнителни симптоми, посетете лекар што е можно поскоро. Исто така, важно е редовно да се вршат систематски прегледи.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img