More

  “Ова е само почетокот.” Направија лажна снимка со вештачка интелигенција и се обидоа да влијаат на изборите

  spot_img

  Неколку дена пред клучните избори во Словачка за да се утврди кој ќе ја води земјата, на интернет беше објавена штетна аудио снимка на која еден од главните кандидати, Михал Шимечка, наводно се фалел дека ги местел изборите. Тоа беше показател за тоа што не очекува во иднина…

  Како тоа да не е доволно лошо, неговиот глас можеше да се слушне и на друга снимка, каде се слуша како се залага за поскапување на пивото.

  „Ова навистина звучи како мене“, изјави Шимечка со неверување за Си-Ен-Ен, што доволно го потврдува степенот на проблемот.

  Видеата веднаш станаа вирални, а кандидатот на Прогресивната партија, кој беше про-НАТО и усогласен со западните интереси, беше поразен во септември од Роберт Фиц, противкандидат кој ги поддржуваше Русија и нејзиниот претседател Владимир Путин.

  Не може да се потврди колку, ако воопшто, овие снимки влијаеле на изборите, но се утврди дека се дефинитивно лажни и создадени со помош на вештачка интелигенција. Станува збор за т.н длабока фејк метод.

  Дип фејкс се слики, аудио или видеа генерирани од вештачка интелигенција кои прикажуваат личност која кажува или прави работи што никогаш не ги направила, со цел да му наштети на угледот и да ги измами оние на кои им се продава лажната содржина.

  Американските власти го гледаат настанот во Европа како застрашувачки знак за мешање во демократските процеси што веројатно ќе се доживее на претседателските избори оваа година.

  „Ова е само почеток… Ние сме сериозно неподготвени како нација“, рече В.С. Субрахманијан, професор на Универзитетот Нортвестерн кој се занимава со односот помеѓу вештачката интелигенција и безбедноста.

  Високи функционери за национална безбедност во САД се подготвуваат за „deepfakes“ и таа подготовка ја вклучува можноста „надворешните фактори“ потенцијално да користат вештачка интелигенција за да се мешаат во изборите. Слично се случи и во 2016 година, но преку различни методи, кога Русите се мешаа во претседателските избори во САД. Исто така, методите на ширење дезинформации на социјалните мрежи придонесоа за Брегзит.

  Иако проблемот е јасен и посочен, ресурсите на оние кои треба да обезбедат фер избори се ограничени.

  Без регулатива, deepfakes веројатно дополнително ќе ги збунат гласачите и ќе ја поткопа довербата во изборите. Дипфејк видеата може да бидат објавени неколку дена или часови пред изборите, што не е доволно време за нивно разоткривање, оставајќи ги гласачите збунети и потенцијално менување на исходот од изборите.

  Државните законодавни тела ширум светот почнуваат да ги донесуваат итно потребните закони за регулирање на „дип фејк“ на изборите, обично со поддршка од сите вклучени. Сепак, ќе биде неопходно да се направи многу повеќе за да длабоко фејк и воопшто вештачката интелигенција нема порелевантно влијание врз демократските процеси.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img