More

  Осум лица се полесно повредени при судир на затворен тобоган на Октоберфест во Минхен

  spot_img

  Осум лица се полесно повредени при судир на затворен тобоган на Октоберфест во Минхен, на првиот ден од 18-дневниот традиционален фестивал на пивото. Возењето, наречено Höllenblitz  или Пеколна молња, останува затворено во очекување на истрага, соопшти полицијата.

  -Лекарите рекоа дека повеќето од повредите се модринки, а три лица се пренесени во болница за да им бидат извршени дополнителни прегледи. Еден од возовите бил во мирување кога возот што се приближувал полека тргнал наназад од непознати причини – изјави директорот на атракцијата, Вили Отенс, за ДПА.

  Во секој од возовите имало по 30 луѓе, но, за среќа, нема потешко повредени во инцидентот.

  Познатиот фестивал на пивото Октоберфест се одржува секоја година во Минхен, привлекувајќи милиони посетители од целиот свет.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img