More

  Осомничениот за убиството на Данка шокираше со својот одговор

  spot_img

  Во Вишото јавно обвинителство во Зајечар заврши рочиштето на Срѓан Јанковиќ (50), еден од осомничените за убиството на девојчето Данка Илиќ, по што со возило на брза помош брзо е вратен во притворот во Зајечар.

  Јанковиќ изјавил дека не знае ништо за убиството на девојчето, јавува Мондо.

  –  Воопшто не ја видов девојката тој ден, всушност никогаш во животот не сум ја видел  – наводно рекол Јанковиќ на сослушувањето.

  Од Вишото јавно обвинителство во Заечар соопштиле:

  „Денеска, 04.06.2024 година, во просториите на Вишото јавно обвинителство во Заечар беа сослушани осуммина. Срѓан Јанковиќ, кој целосно негираше дека го сторил делото“.

  Како што се дозна, на Срѓан му биле поставени околу стотина прашања и тој одговорил на сите. Јанковиќ беше донесен во обвинителството во Заечар со лисици на рацете и нозете, во придружба на полицаец, неколку минути пред почетокот на рочиштето кое беше закажано за 10 часот.

  Двегодишната Данка Илиќ од Бор исчезна на 26 март кога дошла во Бањско поле со мајка си и братот, а по неколку дена деноноќно трагање по неа, исплива страшната вест дека таа била убиена. За тоа кривично дело се осомничени Дејан Драгијевиќ (50) од Злот и Срѓан Јанковиќ (50) од Лука, двајцата вработени во ЈКП „Водовод“ Бор. На рочиштето Драгијевиќ призна дека го сторил делото, кога откри дека неговиот татко, а сега починат брат Далибор Драгијевиќ му помогнал да го скрие телото.

  За сето тоа врем Јанковиќ се бранеше со молчење, а на 17 април дојде до значајна промена, кога реши првично да го смени бранителот, бидејќи, како што пишувавме претходно, бил незадоволен од својот начин на одбрана.

  Јанковиќ сега го брани адвокатот Живадин Богдановиќ, а би се рекло дека овој пат го искористиле да ја подготват одбраната, кога осомничениот за убиството на девојчето решил да зборува.

  Инаку, на двајцата осомничени за ова брутално злосторство е извршено психијатриско вештачење, кое вообичаено се прави во Специјалната затворска болница лоцирана во Белград. Тоа траело точно 20 дена, по што биле вратени во притворското одделение во Заечар.

  –  Психијатриското вештачење на осомничените Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ е завршено, а заклучокот на вештакот е дека и двајцата се со здрав разум. Вештаците кои претходно извршиле серија разговори и тестови со нив во Специјалната затворска болница во Белград утврдиле дека тие не страдаат од ментални болести или од други нарушувања и дека се способни да ја разберат тежината на нивните постапки и нивното значење – изјави тогаш извор за српските медиуми.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img