More

  Опозициски лидер во Русија го деконструира владеењето на неговиот соперник

  spot_img

  Неодамнешните размислувања на Владимир Путин беа невообичаени дури и според неговите стандарди, пишува рускиот опозиционер Леонид Гозман за Новаја Газета Европа. Како што изјавил, неговите размислувања предизвикале шпекулации за неговата психичка состојба.

  Не е само изјавата за Зеленски, има многу други чудни изјави

  Тој додаде дека доказ за ова не е само тврдењето на Путин дека украинскиот претседател Володимир Зеленски бил „назначен од Западот специјално за да може неговата еврејска етничка припадност да се користи како смоква за „нацистичката политика на земјата“.

  Путин, исто така, неодамна тврдеше дека само 150 уметници ја напуштиле Русија од почетокот на војната – само двајца по регион, нешто поради кое се крена голема врева, додавајќи дека нивното заминување на крајот било добра работа за Русија бидејќи тие промовирале „нетрадиционални“ вредности „во секој случај“.

  Не да е здрав, па тој ќе нè надживее!

  За Гозман, изјавата на Путин дека за мир во Украина треба „двајца за танго“ е загрижувачка. Пред сѐ затоа што „го надминува општото ниво на живост што Путин обично го нуди на својата публика и дека некои набљудувачи изразиле загриженост“.

  „Дали е здрав? Дали сè уште може да ги извршува службените должности?“, се вели во колумната.

  А потоа вели:

  „Всушност, тој веројатно ќе нè надживее сите нас. Она што се случи е што Путин престана да се воздржува и почна да размислува гласно“.

  Путин си ја фрли маската

  Гозман тврди дека маската е отстранета.

  „Што го предизвика нејзиниот пад?“, прашува тој, додавајќи дека постојат три можности:

  Првата опција, според Гозман, е дека Путин доживува дегенерација на личноста поврзана со возраста со психопатско акцентирање, што резултира со опаѓање на самоконтролата.

  Друга опција, пишува тој, е дека Путин едноставно престана да се грижи што мисли некој: јас ќе кажам што сакам, а вие сепак ќе ми аплаудирате за тоа.

  Третата можност, се вели во написот, е кревката контрола врз реалноста предизвикана од постојаниот тек на ласкање во комбинација со целосната осаменост на неговото постоење што резултира со длабока заблуда.

  „Во секој случај, неговите коментари не беа наменети за манипулирање со Русите – тој всушност верува во сѐ што самиот ќе каже, што е многу полошо“, коментира Гозман.

  Секојдневно ѕиркаме во неговиот мрачен и ужасен свет

  Во врска, пак, со неодамнешното тврдење на Путин дека Володимир Зеленски бил поставен во Киев од страна на Западот, намерно, за неговото еврејско потекло да го прикрие наводниот неонацизам во Украина, Гозман пишува дека тоа е погрешно резонирање кое докажува дека Путин смета дека лидерите ги поставува некој друг освен бирачите:

  „Оваа комбинација на хомофобија, антисемитизам, сексизам, етноцентризам, теории на заговор и презир кон секој кој рефлексно не се тресе пред авторитетот може да добие неколку научни имиња. Јас лично го нарекувам корумпирано човечко суштество“, тој рече и додаде:

  „Секој ден повторно ѕиркаме во мрачниот и прилично ужасен свет на Владимир Путин, кој нема речиси ништо заедничко со реалноста, но Путин не е ништо помудар. Без разлика дали ја носи својата маска или не, тој продолжува да донесува одлуки и да дава наредби додека трае војната“, заклучува Гозман.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img