More

  ОН: Околу 110.000 луѓе избегаа од Рафа под закана од израелски напади

  spot_img

  Околу 110.000 луѓе го напуштија градот Рафах под закана од големи израелски напади, соопштија претставници на ОН.

  Жителите на Рафа се упатија кон областите кои се сметаат за помалку опасни во Појасот Газа. „Околу 30.000 луѓе го напуштаат градот секој ден“, рече шефот на Канцеларијата на ОН за хуманитарни прашања (OCHA) за Газа, Георгиос Петропулос.

  Тој додаде дека „повеќето од овие луѓе морале да се преселат пет или шест пати“ од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас во октомври минатата година.

  Денеска израелските сили ги интензивираа нападите во Појасот Газа, додека двете страни ги оставија без договор преговорите во Каиро за постигнување примирје и спречување на израелската офанзива на Рафах.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img