More

  Околу 700 луѓе останаа блокирани на северот на Австралија, откако тропски циклон ги прекина врските со остатокот од земјата

  spot_img

  Околу 700 луѓе останаа блокирани на северот на Австралија, откако тропски циклон ги прекина врските со остатокот од земјата.

  Малата заедница Борулула на северната територија беше погодена од циклон од трета категорија вчера попладне.

  Циклонот Меган донесе обилни врнежи и ветер кој достигна 200 километри на час, соопштија метеоролозите.

  Австралиската армија се обиде да ги евакуира жителите, но поради временските услови воените авиони не можеа да слетаат во загрозената област.

  Официјални лица изјавија дека е планирана нова спасувачка операција за денеска.

  Циклонот Меган ослабе во северна Австралија, но обилните дождови продолжуваат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img