More

  Од Ф-35 вреден 110 милиони долари, остана само пепел

  spot_img

  САД не веруваат дека Израел започнал целосна инвазија на Рафа во јужниот дел на Газа, изјави портпаролот на Белата куќа Џон Кирби, пишува Би-Би-Си.

  Тој зборуваше неколку часа откако израелските сили стигнаа до центарот на градот и, наводно, зазеле стратешки важен рид што гледа на блиската граница со Египет.

  Кога портпаролот на Белата куќа беше запрашан дали штрајкот ги прекршил границите претходно поставени од претседателот Бајден, тој рече дека „нема промени во политиката за да зборува“.

  – Не поддржуваме, нема да поддржиме голема копнена операција во Рафа. Претседателот рече дека, доколку се случи тоа, тогаш можеби ќе мора да донесе различни одлуки во однос на поддршката – рече г-дин Кирби и додаде:

  – Не сме виделе тоа да се случи во овој момент. Не сме виделе како удираат врз Рафа. Не видовме дека влегуваат со големи единици, голем број војници, во колони и формации во некаков координиран маневар против повеќе цели на теренот.

  Американскиот претседател Џо Бајден рече овој месец дека ќе ја ограничи испораката на оружје за Израел доколку тој влезе во „населените центри“ во Рафа, каде што се верува дека сè уште се засолнети стотици илјади цивили.

  Израел соопшти дека цел на нападот биле и убиени двајца високи функционери на Хамас и дека верува дека пожарот би можел да биде предизвикан од експлозија во продавница за оружје на Хамас во близина.

  Американскиот Стејт департмент соопшти дека внимателно ја следи израелската војска за да спроведе брза и темелна истрага за нападот.

  Израел инсистираше на тоа дека нема да може да постигне победа во својата седуммесечна војна против Хамас во Газа без да го заземе Рафа и ги отфрли предупредувањата за катастрофални хуманитарни последици.

  Под притисок од дописникот на Би-Би-Си, Том Бејтмен, дали претходните такви истраги доведоа до одговорност, портпаролот на Стејт департментот Метју Милер одби да именува конкретни случаи.

  – Не можете да дојдете до заклучок за резултатите од овие истраги среде конфликт – рече тој.

  Говорејќи пред новинарите, портпаролот на Белата Куќа Џон Кирби ги опиша сликите од последиците од штрајкот како „срцепарателни“ и „ужасни“.

  – Не треба да има ниту еден изгубен невин живот како резултат на овој конфликт – додаде тој.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img