More

  Објавени првите анкети по потегот на Макрон кој ја запрепасти Европа: Франција е на прагот на историски пресврт!

  spot_img

  Екстремно десничарската партија Национален митинг ќе биде победник на предвремените избори во Франција, но партијата не треба да има апсолутно мнозинство, покажуваат првите анкети по шокантната одлука на претседателот Емануел Макрон да го распушти парламентот.

  По големиот пораз на партијата Преродба на изборите за Европскиот парламент, Макрон најави предвремени избори за долниот дом на парламентот, кои треба да се одржат на 30 јуни за неполни три недели, додека вториот круг е закажан за јули. 7.

  Антимигрантската, евроскептична партија Национален митинг (РН) на Марин Ле Пен би освоила 235 до 265 места во Националното собрание, што е голем скок од сегашните 88, но помалку од 289 потребни за апсолутно мнозинство, според анкетата на неа. агенција Толуна Харис Интерактивна.

  Центристичката алијанса на Макрон може да се преполови, од 250 на 125 на 155, според анкетата. Левичарските партии заедно би можеле да контролираат од 115 до 145 места, иако секоја партија би можела сама да излезе на избори.

  Нестабилен парламент?

  Не е сигурно дали РН ќе ја води владата, со или без сојуз со други партии. Други сценарија вклучуваат широк спектар на коалиции на „мејнстрим“ партии или целосно нестабилен парламент.

  Но, шокантната одлука на Макрон навистина и нуди на популарната екстремна десница реална можност да дојде на власт. Веднаш по одлуката на Макрон дојде до пад на еврото, колапс на француските акции и државните обврзници.

  РН освои 31,4 отсто од гласовите на изборите за Парламентот на ЕУ, додека коалицијата собрана околу Препород освои 14,6 отсто од гласовите.

  Дури и ако РН освои мнозинство во францускиот парламент, Макрон сепак ќе го претседава уште три години и сè уште ќе ја има одбраната и надворешната политика под негова контрола.

  Сепак, тој би ја изгубил контролата врз домашните прашања како што се економската политика, безбедноста, имиграцијата и финансиите, што пак би влијаело на другите политики, како што е помошта за Украина, бидејќи би му била потребна владина поддршка за да финансира каква било помош од францускиот буџет.

  Макрон има пат до мнозинството?

  Извор близок до Макрон рече дека 46-годишниот политичар, чие владеење е ослабено откако го загуби апсолутното мнозинство во парламентот пред две години, пресметал дека постои можност да освои мнозинство доколку ги изненади сите играчи со распишување предвремени избори. .

  За Ле Пен и Бардела предизвикот е популарноста да се преточи во победа. Гласањето најверојатно ќе биде под влијание не само од незадоволството од стилот на владеење на Макрон, трошоците за живот и имиграциската политика, туку и од прашањето дали на РН може да му се верува да води голема европска влада.

  Меѓу своите политики, РН предлага поголема јавна потрошувачка, и покрај високите нивоа на францускиот долг, со што се заканува дополнително зголемување на каматните стапки на банкарски заеми.

  РН, исто така, сака да депортира повеќе мигранти, да го запре семејното обединување, да ги ограничи детските бенефиции за француските граѓани, да им даде приоритет на француските граѓани во пристапот до социјалните станови и работни места и да ги одземе дозволите за престој на мигрантите кои се невработени повеќе од една година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img