More

  Њујорк: Болницата отпушти медицинска сестра затоа што го спомна геноцидот во Газа на церемонијата на доделување награди

  spot_img

  Медицинскиот центар Лангон на Универзитетот во Њујорк беше отпуштена поради тоа што се осврна на геноцидот во Газа за време на нејзиниот говор за прифаќање претходно овој месец.

  Хесен Јабр, палестинско-американска медицинска сестра, објави на Инстаграм дека на 7 мај одржала говор за наградата што ја добила за нејзината работа со мајки кои изгубиле деца за време на бременост и породување.

  „На 22 мај пристигнав во прва смена по добивањето на наградата. Веднаш штом влегов во одделот, бев воведен на состанок со претседателот и заменик-претседателот на сестринството на NYU Langone за да разговараат за тоа како „ги ставив другите во опасност“ и „ја уништив церемонијата“ и ги „навредив луѓето“ бидејќи дел од мојот говор ги почести мајките во мојата земја“, рече Џабр.

  Додала дека работела во смена, додека управата на болницата го поминувала денот „смислувајќи“ што да прави со неа.

  „Откако ја работев речиси целата моја смена, ме вратија во канцеларијата каде што директорот за човечки ресурси Остин Бендер го прочита моето писмо за отказ и ме придружуваше полицаец во цивилна облека“, рече Џабр.

  Во видеото што го објави на својот Инстаграм, таа рече дека ја боли што „го гледа страдањето низ кое поминуваат жените во нејзината земја (Палестина оп.а.) за време на геноцидот во Газа“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img