More

  Ново истражување: Повеќето Американци повеќе не се согласуваат со воената акција на Израел во Газа

  spot_img

  Мнозинството американски граѓани сега не ја одобруваат израелската воена акција во Газа, што е нагло поместување од минатата есен, според анкетата на Галуп објавена во средата, пишува Аксиос.

  Резултатите од истражувањето доаѓаат додека Израел се подготвува за копнена инвазија на Рафах. Како што пренесува Аксиос, тензиите меѓу американскиот претседател Џо Бајден и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се зголемија додека ескалира хуманитарната криза од израелската војна.
  Резултатите од истражувањето покажуваат дека 55 отсто од Американците не го одобруваат воениот одговор на Израел во Газа, што е за 10 отсто зголемување од ноември, според новата анкета.

  Околу секој трет (36%) граѓанин на САД ги одобрува израелските воени акции во Газа, што е помалку од периодот по нападот на Хамас на 7 октомври, кога анкетата во ноември покажа дека половина од Американците ги одобруваат акциите на Израел.

  Меѓу републиканците, процентот на одобрување на акциите на Израел падна од 71% во ноември на 64% во март, покажа истражувањето.

  Падот е уште поостар кај демократите. Помалку од еден од пет (18%) велат дека ги одобруваат акциите на Израел, за разлика од 36% во ноември.

  Кај луѓето кои се идентификуваат како независни, рејтингот на одобрување падна од 47% на 29% во истиот временски период.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img