More

  Нова лоша вест: Автомобилите ќе поскапат за три до пет илјади евра

  spot_img

  Возилата со бензински и дизел мотори би биле поскапи поради покомплексниот издувен систем потребен за исполнување на стандардите Еуро 7.

  На среден рок, групацијата VW повеќе не ги гледа автомобилите со мотори со внатрешно согорување како остварлива алтернатива на електричните автомобили. Новиот шеф на марката Фолксваген, Томас Шафер, очекува значително зголемување на цените на возилата како резултат на планираниот стандард на ЕУ за емисии Еуро 7, објави Велт ам Зонтаг, а пренесува Ревија ХАК.

  Возилата со бензински и дизел мотори би биле поскапи од 3.000 до 5.000 евра поради покомплексниот издувен систем, рече Шефер, додавајќи:

  „Кај помалите автомобили, овие дополнителни трошоци тешко може да се апсорбираат“.

  Да се ​​обидеме да ги преведеме зборовите на господинот Шафер, иницијалното Volkswagen Polo кое би чинело 22 или 23 илјади евра во 2025 година (кога се планира да се воведе нормата Еуро 7) едноставно не е одржлив и нема смисла. Шефер истакна дека до 2025 година, групацијата VW сака на пазарот да донесе четири електрични модели на мали автомобили. Покрај ID.2, ќе има уште еден модел од VW, и по еден од Škoda и Cupra. Со тоа што VW сака да го понуди ID.2 за помалку од 25.000 евра.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img