More

  Нов удар за корисниците: Нетфликс планира да ги зголеми цените на своите пакети

  spot_img

  Нетфликс планира да ја зголеми цената на своите пакети без реклами, објави Волстрит журнал во вторникот, со што акциите на стриминг компанијата се зголемија за повеќе од 3%.Нетфликс размислува да ги зголеми цените на неколку светски пазари, но најверојатно ќе започне со САД и Канада, објави WSJ, цитирајќи луѓе запознаени со ова прашање.

  Не е јасно колку Netflix ќе ги зголеми цените или кога точно ќе стапат на сила новите цени, според извештајот. Нетфликс одби да го коментира извештајот.

  По штрајкот во Холивуд, разговорите меѓу синдикатот на актерите (SAG-AFTRA) и Алијансата на филмски и телевизиски продуценти (AMPTP), кои ги претставуваат студијата, се во тек, а нивниот следен состанок е закажан за в среда. Синдикатот на писателите постигна пробен договор минатата недела по пет месеци неуспешни преговори.

  Во февруари, Нетфликс ги намали цените на своите претплати во некои земји. Во истиот месец, тие усвоија план за спречување на споделување лозинки од страна на претплатниците, кој беше воведен во повеќе од 100 земји во мај, вклучувајќи ја и Хрватска.

  Да потсетиме, Нетфликс ги намали цените на своите пакети во Хрватска, па наместо 7,99, 9,99 и 11,99, од февруари годинава чинат 4,99, 7,99 и 9,99 евра месечно.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img