More

  Ниту еден ураган во историјата не зајакнал толку бргу како овој, „монструмот“ ги преплаши метеоролозите

  spot_img

  Ураганот Берил ги погоди Карибите достигнувајќи рекордна сила како бура од петта категорија!

  Повеќе смртни случаи се пријавени на островите во Карипското Море, додека премиерот на Гренада, Дикон Мичел, вели дека веројатноста за повеќе смртни случаи е мрачна реалност.

  Ветровите достигнаа брзина од 165 милји на час, АП известува дека најмалку четири лица загинале.

  Инаку, Берил е ураган на Атлантикот кој досега го достигна најтешкото ниво од категоријата 5. Појавата на Берил го означува и раниот почеток на сезоната на урагани во Атлантикот, која обично започнува кон крајот на јули или почетокот на август.

  – Ситуацијата е мрачна, нема струја, многу куќи и згради се целосно уништени. Патиштата се непроодни и многу делови од населбата се отсечени поради големото количество отпад расфрлано по улиците – вели Мичел.

  Националниот центар за урагани во Мајами вели дека ескалацијата на Берил до ураган од петта категорија се очекува да донесе опасни по живот ветрови и бури во Јамајка во среда.

   

   

  Ураган од категорија 5 обично се дефинира како ураган со ветрови кои се одржуваат побрзо од 250 километри на час. Поради рекордните топли температури на водата за овој период од годината, Берил се трансформираше од тропска депресија во петокот во тропска бура во саботата наутро пред да биде надграден во ураган неколку часа подоцна. Оттука, неговата сила брзо се зголеми.

  Центарот за урагани соопшти дека Берил првпат паднал на островот Кариаку во понеделникот наутро.

  – Брзината на ветерот беше најсилната досега забележана за Гренада и Сент Винсент и Гренадини – изјави метеорологот Џонатан Ердман.

  Барбадос и Тринидад и Тобаго беа исто така меѓу областите што го почувствуваа влијанието на Берил рано во понеделникот.

  Предупредувањето за ураган сега е на сила за Јамајка во среда, каде што се можни обилни дождови и поплави. Предупредување за невреме се издава кога се очекува да пристигне тешко време во рок од 36 часа.

   

   

  Центарот за урагани ги предупредува Белизе и другите нации во северозападниот дел на Карибите да го следат напредокот на бурата бидејќи патот на Берил останува неизвесен во текот на неделата.

  Мајкл Лоури, експерт за урагани и бури, изјави за АП дека ураганот Берил е многу сериозна закана.

  – Берил е исклучително опасен и редок ураган за овој период од годината. Не треба да се потценува. Тоа е веќе историски ураган – рече Ловри.

  Последниот голем ураган што го погоди југоисточниот дел на Карибите беше ураганот Иван во септември 2004 година. Иван ја погоди Гренада како ураган од трета категорија и уби 39 луѓе.

  Ураганот Берил е најраната бура од категорија 4 и категорија 5 што некогаш била забележана во Атлантикот.

  Експертите се согласуваат дека ова може да биде една од најпрометните сезони на урагани досега. Националната управа за океани и атмосфера објави во мај дека очекува од осум до 13 урагани во Атлантикот. Четири до седум урагани се класифицирани како големи урагани, што значи дека тие имаат ветрови од 180 километри на час.

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img