More

  Не се планираат предвремени локални избори – Пред да се формира Владата ќе се сменат неколку закони

  spot_img

  На првата седница што ќе ја закаже новиот претседател на Собранието Африм Гаши, уште пред да се формира Владата, ќе се најдат измени на закони со кои ќе се овозможи да се формираат нови министерства, да се трансформираат постоечки министерства, како и да се избегнат предвремени локални избори во неколку општини, зашто имињата на неколкумина градоначалници веќе се спомнуваат како дел од новата извршна власт.

  Ова го изјави Гаши во интервју за Радио Слободна Европа (РСЕ) кое ќе се емитува во недела на 2 јуни.

  – Сега сме исправени пред предизвикот да имаме носители на општините кои ќе се изберат за пет-шест месеци и после за седум-осум месеци пак да има избори. Мислам дека не е во ред и спротивно е на Уставот некој да се избере со четиригодишен мандат, а некој да се избере со исти гласови на избори со мандат од осум месеци. Мислиме дека е неуставно и треба да се поправи со закон кој ќе овозможи тоа да биде можно – вели Гаши за РСЕ.

  За да се изгласаат овие измени потребно е двотретинско мнозинство.

  За градоначалниците на Гостивар Арбен Таравари и на Аеродром Тимчо Муцунски се шпекулира дека би преминале во извршната власт, а Блерим Беџети од Општина Сарај веќе си го зеде пратеничкиот мандат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img