More

  Нашата тенисерка по два тај-брејка елиминирана од Вимблдон

  spot_img

  Македонската тенисерка Лина Ѓорческа не успеа да ја мине првата квалификациска пречка на Грен Слем турнирот Вимблдон кој се игра на трева во Лондон.

  Таа загуби од Американката Саша Викери по два тај-брејка, со резултат 6-7, 6-7. Мечот против 138 рангираната тенисерка траеше час и 45 минути, а Македонката одлично парираше и во двата сета на повисокорангираната ривалка.

  Во првиот тај-брејк, Викери успеа да слави со 7-1 во поени, додека во вториот тај-брејк мечот заврши со резултат 7-5.

  Ѓорческа оваа сезона настапи и на Австралијан Опен и Ролан Гарос, но не успеа да ги мине првите квалификациски пречки.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img