More

  Најстариот хотел во светот: Изграден во осмиот век, тој и денес пречекува гости

  spot_img

  Дали сакате да останете на место каде што времето практично застанува? Ако е така, одете далеку, сè до јапонската префектура Јаманаши и побарајте објект наречен Нишиама Онсен Кеиункан.

  Таму, покрај персоналот облечен во традиционална јапонска облека, кимоно, калиграфија, антички јапонски свитоци и подот од татами, ќе ве пречекаат 1.300 години историја и традиција.

  Имено, Нишиама Онсен Кеиункан, традиционална јапонска гостилница, е познат како најстариот хотел во светот, изграден уште во 705 година, пренесува Putnikofer.hr.

  Во Гинисовата книга на рекорди и оттогаш популарноста расте
  Потекнува во подножјето на планината Акаиши, кај изворите на термална вода, а го основал Фуџивара Махито, син на помошникот на 38-от јапонски император Тенџи. Низ вековите, многумина останале таму, вклучувајќи го и сегашниот јапонски император Нарухито. Но, во 2011 година, тој стана познат далеку надвор од границите на Јапонија – беше вклучен во Гинисовата книга на рекорди како најстар хотел во светот.

  Оттогаш кај него сè почесто доаѓаат туристи од целиот свет. Дури и покрај тоа што воопшто не е лесно да се дојде до него. Ќе морате, пишува CNN, прво да го поминете хаосот на железничката станица Шизуока, каде што брзиот воз ќе ве однесе сè до селото Минобу. Таму ќе ве земе шатл и ќе ве вози уште еден час, по кривулест пат подлабоко во планините. Кога возењето конечно ќе заврши, ќе зачекорите во друг свет. За почеток, ќе добиете влечки. Како и во другите традиционални јапонски гостилници, чевлите не се дозволени.

  Базен со термална вода
  Потоа ќе се сместите во една од 37-те соби на овој традиционален конак. Стандардните соби се состојат од три единици, поточно две места за седење и една „дневна соба“, а поврзувањето со природата е неизбежно. Не само што собите нудат поглед на околината, туку и природата е составен дел од самиот хотел. Подовите се направени од локален камен, додека бањите (кои порано биле природни пештери) сега се направени од дрво.

  Имено, Нишиама Онсен Кеиункан има вкупно шест термални извори, односно базени – четири надвор и два внатре. Како што пренесува CNN, овие ентериери се достапни само со претходна резервација, благодарение на што дури и луѓето со тетоважи можат да уживаат. Имено, тие медиуми пишуваат дека повеќето јапонски бањи, или онсен, забрануваат тетоважи поради нивната поврзаност со криминалната организација Јакуза.

  Вечера во приватна соба
  Вечерата се служи во приватна соба во времето резервирано од гостинот. Станува збор за оброци со домашно вино – од суши и лесна супа до чадена риба и месо на скара и топло тенџере. Локалните состојки се користат секогаш кога е можно, а камењата што се користат за скара доаѓаат од вулканските карпи на планината Фуџи. По вечерата, кога гостите се враќаат во своите соби, не ги наоѓаат исто како што ги оставиле. Имено, дневната соба во меѓувреме е претворена во спална соба. Во исто време, се посветува внимание на секој детал. На подот се ставаат футони, а перницата е внимателно поставена така што кога гостинот ќе ги отвори очите наутро, првото нешто што ќе го види е прекрасната природа.

  До 2017 година, најстариот хотел го водеа 52 генерации од исто семејство
  Најстариот хотел во светот, управуван од 52 генерации од исто семејство до 2017 година (потоа, поради недостаток на наследници, мораше да се најде различен модел на управување) е цврсто посветен на зачувување на традицијата што живее во неговите ѕидови, кој досега преживеал секакви несреќи – од пожари до паѓање на карпи до тајфуни.

  Иако имаат се повеќе странски туристи, тие се решени да ја зачуваат својата историја.

  За разлика од некои други риокани, кои дозволуваат носење чевли и поставување кревети во собите за да се задоволат барањата на странските туристи, Нишијама Онсен Кејункан не се откажува, туку се прилагодува на свој начин. Имено, тие едноставно направиле поголеми софи на извлекување. За влечки воопшто не се преговара. Што се однесува до цените, гостите можат да се одлучат за некои од пакетите што ги нуди хотелот. Цената на едно од препорачаните на веб-страницата на хотелот за соба во која може да се сместат од две до шест лица е околу 330 евра. Во цената е вклучена јуката, летно памучно кимоно кое гостите го носат за време на нивниот престој во онсен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img