More

  Најмалку уште 100 цивили се останати во фабриката за челик, што е под силен руски оган во јужниот украински град Мариупол

  spot_img

  Најмалку уште 100 цивили се останати во фабриката за челик, што е под силен руски оган во јужниот украински град Мариупол, изјави денеска помошникот градоначалник Петро Андриушенко.

  Мариупол ги преживува најразорните битки во руската инвазија и војната во Украина. Железарницата „Азовстал“ е последниот дел од градот што се уште е во рацете на украинските борци.

  Украина претходно соопшти дека сите цивили го напуштиле „Азовстал“, а Русија објави дека е завршена евакуацијата на цивилите од фабриката.

  „Покрај армијата, во засолништата во „Азовстал“ има најмалку 100 цивили. Сепак, тоа не го намалува интензитетот на окупаторските напади“, напиша Андриушченко на Телеграм.

  Русија не ги коментираше неговите тврдења, а запдните медиуми не успеаја да добијат независна потврда на наводите.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img