More

  Најмалку 7 загинати, од кои 4 се жени, загинаа вчера во стампедо во Нигерија додека се туркале да земат пари кои ги донирал локален бизнисмен

  spot_img

  Најмалку 7 загинати, од кои 4 се жени, загинаа вчера во стампедо во Нигерија додека се туркале да земат пари кои ги донирал локален бизнисмен, пренесе Jaху њус.

  Инцидентот се случил во североисточниот дел на државата Баучи. Била повредена и 17-годишна девојка, а според некои извештаи, бројот на загинати е многу поголем.

  Бизнисменот давал 5.000 наири (3 евра) за да им помогне на сиромашните да купат храна за време на муслиманскиот свет месец Рамазан.

  Полицијата потврдила 7 смртни случаи, но нигерискиот новинар Хасан Мухамед, кој известувал за инцидентот, рекол дека можеби има 17 загинати.

  Покрената е истрага за околностите кои довеле до смртните случаи.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img