More

  Најмалку 26 лица загинаа во експлозии во изборните штабови

  spot_img

  Најмалку 26 лица го загубија животот во две експлозии во близина на изборните штабови на кандидати во пакистанската југозападна провинција Белуџистан, еден ден пред парламентарните избори што треба да се одржат во оваа јужноазиска земја.

  Во нападот во Пишин, област во провинцијата Белуџистан во близина на границата со Авганистан, загинаа најмалку 15 лица, а 30 се ранети, соопштија локалните власти.

  Експлозијата се случи пред канцеларијата на изборниот штаб на независниот кандидат и поранешен провинциски министер Асфандијар Кан Какар, соопштија официјални лица, додавајќи дека тој не е повреден во експлозијата.

  Втората експлозија се случи во Кила Саифула, во близина на седиштето на Маулана Абдул Васи, кандидатот на Џамијат Улема Ислам (ЈУИ), верска партија која претходно беше цел на милитантни напади, изјави Јасир Баз, шеф на локалната администрација. Најмалку 11 лица загинаа во нападот, соопштија официјални лица.
  Пакистан ќе одржи избори среде напливот на милитантните напади во последните месеци и затворањето на Имран Кан, победникот на последните национални избори, кој доминираше на насловните страници.

  Сѐ уште ниту една група не ја презеде одговорноста за експлозиите. Неколку групи, вклучително и Ослободителната војска на Белуџистан (БЛА), забранетата балошка сепаратистичка група, исламистичкиот милитант Техрик-е Талибан Пакистан (ТТП) и терористичката Исламска држава (ИД) извршија напади во последните месеци во регионот.

  Нападот се случи откако политичките партии ја завршија својата кампања, односно за време на изборниот молк, пропишан со изборните правила ден пред изборите.

  Пакиста, парламентарни избори, експлозии, жртви, изборен молк, напади.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img