More

  На руските борбени возила осамнаа нови ознаки, имаат посебно значење

  spot_img

  Застрашувачката буква „Z“ напишана на руските борбени возила стана симбол на почетокот на руската инвазија на Украина на крајот на февруари 2022 година. Во западните медиуми се раширија различни теории за значењето на оваа ознака, а тој самиот стана симбол на руската агресија воопшто, кој со воодушевување го истакнуваа поддржувачите на освојувачкиот напад на рускиот лидер Владимир Путин врз суверена соседна земја.

  Сега се појави нов симбол на руските тенкови, оклопни возила, камиони и други возила кои учествуваат во офанзивата во украинскиот регион Харков, што укажува на значително зголемување на руската воена активност, според OSINT Defender, платформа која собира податоци и анализи од отворени извори.

  Овој досега невиден симбол се состои од централен дијагонално поставен квадрат со две вкрстени дијагонални линии во форма на буквата „X“. Оваа ознака почна да се појавува на руската опрема во последните неколку дена.

  OSINT Defender известува дека новиот симбол можеби е поврзан со нова руска офанзива во североисточна Украина во близина на границата со Русија. Руските оклопни јуришни групи се обидуваат да ја пробијат украинската одбрана, особено околу Вовчанск, каде, наводно, биле забележани Русите како влегуваат во пограничниот град.

   

  Во конфликтните зони, симболите како овие првенствено служат за идентификување на пријателските и непријателските сили, што е еден начин да се избегне т.н. пријателски оган. Најистакнат знак во руската инвазија на Украина беше споменатата буква „Z“.

  – Обележувањето е од клучно значење во борбата за разликување пријателски од непријателски возила, особено во конфликти како оној во Украина, каде што завојуваните страни можеби користат слична опрема – појаснува Мајкл Персел, пензиониран потполковник на американскиот маринци кој сега предава на Универзитетот Џорџ Вашингтон, објави Newsweek.
  Руската војска воведе симболи на воениот округ на своите оклопни возила непосредно пред почетокот на инвазијата во 2022 година. Според Warspotting, руско-украинска веб-страница која функционира како доброволна база на податоци за конфликтот, на секој руски воен округ, вклучувајќи ги и сепаратистичките руски вооружени групи во Донбас, му се доделуваат различни знаци.

  Веб-страницата сними повеќе од 10 различни симболи користени од руската војска на бојното поле, вклучувајќи го и најпознатиот симбол, белата буква „Z“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img