More

  Му се заканувал поради допишување на Фејсбук. Жртвата остана без 20 илјади евра

  spot_img

  Полицајци од Нови Меш уапсиле 40-годишен маж кој е осомничен за силување. Пред тоа, неговата жртва прифатила барање за пријателство на Фејсбук од непозната жена, со која потоа разговарал и и испраќал фотографии. Тогаш 40-годишниот осомничен му се заканувал на оштетениот, оштетениот се уплашил и му предал повеќе од 20.000 евра. Полицијата смета дека ова не е изолиран пример и трага по други жртви на 40-годишникот.

  Оштетениот добил барање за пријателство од непозната жена на Фејсбук, кое тој го прифатил и почнал да се допишува со неа. Ги променивте фотографиите на другите луѓе. Жената потоа му предложила на оштетениот да се сретнат, но тој одбил и ја прекинал комуникацијата, велат во Полициската управа Ново Место.

  Подоцна, жртвата ја повикал маж кој се преправал дека е татко на малолетна ќерка, со која жртвата наводно се допишувала. Во замена за бришење на комуникацијата почнал да го уценува за денар, заканувајќи му се дека ќе го претепа и ќе го убие. Жртвата се исплашила и во штипка му предала 20.000 евра на 40-годишникот. Осомничениот и по добивањето на парите продолжил со изнуда и закани.

  Осомничениот, кој потекнува од областа Кршко, криминалците го уапсиле на почетокот на јануари. Со кривична пријава е изведен кај истражен судија, кој по рочиштето му одреди мерка притвор.

  За кривично дело изнуда е осомничен 40-годишен маж. Кривичниот законик за ова пропишува затворска казна до пет години. Истата казна е пропишана и за закани кои би ѝ наштетиле на честа и доброто име на жртвата.

  Полицијата верува дека жртвата е се уште жива
  Полицијата напоменува дека на 40-годишниот маж во последните десет години му било судено петнаесет пати за имотни деликти, како што се измама, проневера, кражби и големи кражби, како и кривични дела со елементи на насилство, како разбојништво и закани.

  Криминалците сè уште го истражуваат примерот. Имено, тие тврдат дека таа се уште е жртва на силување, но поради страв од остварување на заканите, таа не побарала помош ниту го пријавила кривичното дело во полиција.

  Полицијата повремено добива пријави за изнуда на интернет и преку социјалните мрежи. Меѓу жртвите има претежно малолетници, жртви на силување, а како во опишаниот пример има и возрасни. Сторителите го користат своето незнаење, наивност, преголема доверливост и осаменост. Освен финансиска штета, изнудата со интимни видеа предизвикува и тешки психички потреси кај корисниците, напиша полицијата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img