More

  Можно е: Правете 10.000 чекори дневно без да излезете од дома!

  spot_img

  Истражувањата покажаа дека просечниот Британец поминува девет и пол часа дневно во седечка положба, а слични навики имаат и луѓето од другите европски земји.

  Лекарите постојано предупредуваат дека не треба да го потценуваме влијанието на седентарен начин на живот врз нашето физичко и ментално здравје: недоволното движење освен што предизвикува вознемиреност, предизвикува и проблеми со мускулите и коските, а во последните месеци и години се повеќе луѓе се жалат на седење. многу болки во вратот, грбот и рамената.

  Затоа д-р Тим Харисон сподели неколку совети со кои, како што тврди, секој треба да може да направи 10.000 чекори во текот на денот без дури и да излезе од дома, врз основа на тоа што правиме во просек 80 чекори во една минута, пренесува krstarica. .com .

  Одете нагоре и надолу по скалите 42 пати
  Просечниот лет на скалите е покриен во 12 чекори, па ако одите 80 чекори во минута, можете лесно да направите 1.000 чекори за само 15 минути – така што ќе одите нагоре и надолу по скалите 42 пати, објасни Харисон.

  Направете 500 чекори пред секој оброк
  Пред да седнете да јадете или да почнете да подготвувате храна, направете 500 чекори низ куќата или градината, советува Харисон. Ќе ви требаат околу пет минути, можеби малку повеќе или помалку, во зависност од тоа колку сте брзи.

  Направете 250 чекори секој работен час
  250 чекори траат околу три минути, а Харисон препорачува да го поставите часовникот да ве предупредува на секои 60 минути дека е време за истегнување. „На тој начин ќе му помогнете на кардиоваскуларниот систем и на очите“, вели тој.

  Одете додека слушате подкаст
  Просечната должина на подкастот е 37 минути, вели Харисон, и тој советува да го поминете тоа време во одење со умерено темпо (околу 80 чекори во минута) низ собата или ходникот.

  Ако не сте љубител на подкасти, тој советува да вклучите радио емисија или епизода од серија и да допрете „на место“ во дневната соба. Ако го правеа ова секој ден пред работа, би имале многу повеќе енергија во текот на денот, додава тој.

  Направете пауза за чај и пешачете 960 чекори (околу три минути)
  Одете додека не зоврие вашата чајна вода, што трае околу три минути, а потоа пешачете уште една минута со кесичката чај во шолјата, советува таа.

  Направете паузи од 15 минути пешачење и разговор (1200 чекори)
  За краток работен ден, прошетајте со некој од членовите на домаќинството во градината или ходникот: тоа ќе ви го подобри расположението и ќе го намали стресот, а 15-минутната прошетка исто така може да ви помогне да го расчистите умот.

  Вршете ги домашните работи (околу 400 чекори)
  Со само пет минути чистење со правосмукалка, бришење прашина или чистење на прозорците, одите најмалку 400 чекори, рече д-р Харисон, што е уште поголема причина да не ги одложувате повеќе.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img