More

  Москва соопшти дека руските сили ја презеле контролата врз селото Табаевка во Харковската област, но Киев негираше

  spot_img

  Москва соопшти дека руските сили ја презеле контролата врз селото Табаевка во Харковската област, но Киев негираше.

  Руското тврдење беше објавено во соопштение на Министерството за одбрана.

  Володимир Фитјо, шеф за комуникации на копнените сили на Украина, потенцираше дека овие наводи „не одговараат на реалноста“.

  – Во близина на ова место се водат борби – посочи Фитјо.

  Тој сепак додаде дека Русија „се обидува да напредува во сите правци“.

  Со месеци, Русија се обидува да напредува во регионот на Харков, каде што нејзините сили беа потиснати од украинската армија на почетокот на инвазијата.

  Во текот на изминатиот месец неколку пати изврши воздушни напади врз регионалниот главен град Харков.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img