More

  Морезмо откри: Надал прво сакаше да се збогува на Ролан Гарос, а потоа се откажа

  spot_img

  Рафаел Надал дојде на Ролан Гарос со идеја дека тоа ќе му биде последно учество на турнирот на кој имаше најголем успех, но потоа се откажа. Ова го откри Амели Мауресмо, директорка на Отвореното првенство на Франција.

  Имавме сè подготвено и договоривме за збогување – откри поранешниот најдобар тенисер на светот во интервју за „Амазон“.- Се до моментот кога Рафа дојде на Гарос.

  Веќе по првиот тренинг, четиринаесеткратниот шампион увиде дека ситуацијата со неговото тело е многу подобра отколку што претпоставуваше и се предомисли. Потоа им најави на организаторите дека нема да има збогување.

  Кога Надал го загуби мечот од првото коло од Александар Зверев, Маурезмо повторно го праша на теренот дали сака да се збогува, но по кратка размена на зборови, тој се обрати до публиката. Така прошталната церемонија беше откажана иако беше планирана пред почетокот на турнирот.

  Ова е уште еден доказ дека Рафа нема намера да се пензионира, дека ќе игра се додека телото му дозволува. По поразот од Зверев изјави дека можеби ќе го прескокне Вимблдон и остатокот од сезоната на трева за да не ризикува нова повреда и да го зачува телото за Олимписките игри на земјена подлога на Ролан Гарос. На последната прес-конференција тој истакна дека не ја затвора вратата за 2025 година, дека ќе игра и следната година доколку нема сериозни повреди.

  За поуспешно да се натпреварува и да избегне слични ситуации како во Париз кога веќе играше против Зверев во првото коло, мора што поскоро да реши два важни проблеми – немање натпревари и лошиот рејтинг. Сè додека светскиот пласман не се искачи барем на првите 30, ризикот од рано играње против фаворитите е голем. Затоа, доколку предвреме испадне од турнирот, нема да има доволно натпревари за да ја подобри својата игра.

  Затоа мора што побрзо да ги реши овие проблеми. Ако прескокне трева во следните шест недели, нема да има АТП турнири, па веројатно треба да размислува за играње предизвикувачи. Можеби нема да му донесат доволно бодови за да биде во врвот, но би можел да го зголеми бројот на натпревари а со тоа и формата пред Олимпијадата.

  Секако, предизвикувачите се различна тениска лига и нема ривали од врвот, но тоа можеби не е хендикеп, бидејќи ќе биде помалку заморно и полесно, без многу ризик по здравјето, да ја подобрите формата. Ова се дилемите кои треба да ги реши во наредните недели.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img