More

  Мицкоски: Не прифаќаме договор од преговори во кои не учествува ВМРО-ДПМНЕ

  spot_img

  На денешната средба на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски со министерката за надворешни работи на Бугарија, Теодора Генчовска се разговарало за актуелната политичка состојба и предизвиците на Македонија во процесот на европска интеграција, соопшти партијата.
  Мицкоски ја истакнал загриженоста за европската интеграција на Македонија и побарал да се отворат преговорите без условувања.

  „Мицкоски посочи дека ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати договор кој е резултат на преговори во кои не учествува најголемата политичка партија ВМРО-ДПМНЕ и преговори кои се на штета на македонскиот народ и неговиот идентитет. Оваа влада нема легитимитет да преговара и да ги нарушува македонските преговарачки позиции. Мицкоски порача Бугарија да го тргне ветото без одложување и пристапните преговори да започнат што поскоро низ призма на европските вредности и критериуми“, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img