More

  Министерството за внатрешни работи на Русија распиша потерница по поранешниот претседател на Украина, Петро Порошенко

  spot_img

  Министерството за внатрешни работи на Русија распиша потерница по поранешниот претседател на Украина, Петро Порошенко.

  „Петар Алексејевич Порошенко, 26 септември 1965 година. Се бара според членот од Кривичниот законик“, се наведува во базата на податоци на веб-страницата на Министерството.

  Кривичното дело поради кое се трага по него не е соопштено, пренесуваат руските медиуми.

  Порошенко беше претседател на Украина од 2014 до 2019 година.

  Министерството за внатрешни работи на Русија претходно распиша потерница по актуелниот украински претседател, Володимир Зеленски.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img