More

  Министерството за надворешни работи на Србија денеска посочи дека се неосновани тврдењата дека познатиот српски актер Милош Биковиќ поддржува геноцид и го крши меѓународното право

  spot_img

  Министерството за надворешни работи на Србија денеска посочи дека се неосновани тврдењата дека познатиот српски актер Милош Биковиќ поддржува геноцид и го крши меѓународното право.

  Министерството со соопштение одговори на реакцијата на МНР на Украина на социјалната мрежа Икс (Твитер), по повод веста дека Биковиќ ќе глуми во новата третата сезона на глобално познатата серија „Белиот лотос“.

  Во таа објава, украинското министерство ја праша телевизиската мрежа ХБО дали е во ред да работат со личност која поддржува геноцид и го прекршува меѓународното право. Тие додадоа дека Биковиќ ја поддржува Русија од почетокот на инвазијата.

  „Република Србија наследува долга традиција на културно творештво и ние сме многу горди на со Устав загарантираното право на слободно научно и уметничко творештво. Нагласуваме дека тврдењата на украинската страна се неосновани, бидејќи Милош Биковиќ, пред сè, е еден од најпопуларните и најталентираните српски актери од својата генерација, кој иако млад, веќе остави свој белег во српската и меѓународната кинематографија“, се наведува во соопштението на министерството.

  Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, на Денот на српската дипломатија во 2019 година, на Милош Биковиќ му врачи повелба за неговиот „исклучителен личен придонес за промоција на оваа земја и нејзиното богато културно творештво во светот“.

  Биковиќ е многу активен како актер и продуцент во руската кинематографија, а од февруари 2021 година поседува и руско државјанство.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img