More

  Министерката Фајон најави билатерален безбедносен договор со Украина

  spot_img

  Според неколку други земји, билатералниот безбедносен договор со Украина најверојатно ќе го прифати и Словенија. На денешниот состанок на Комитетот за надворешна политика, министерката за надворешни работи Тања Фајон рече дека Словенија веќе го подготвува договорот.

  Министерката за надворешни работи Тања Фајон на средбата истакна дека Словенија ги проучува начините како да и помогне на Украина. Така, меѓу другото, таа потсети дека веќе на состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ во понеделникот го поддржала предлогот дел од приходите од управувањето со руските средства, замрзнати како дел од санкциите, да се користат за финансирање на набавката на оружје за Украина.

  Покрај тоа, Словенија ги проучува и можностите за поддршка на Киев во рамките на декларацијата на Г7 за украинската поддршка. Како дел од ова, тие ја проучуваат можноста за поддршка во повоената обнова и борбата против дезинформациите.

  Истовремено, министерот рече дека Словенија подготвува и билатерален договор со Украина за безбедносна соработка. Станува збор за сличен договор што Киев веќе го потпиша, меѓу другите, со Лондон, Берлин, Париз и Копенхаген. Билатералните безбедносни договори се дел од обврските преземени во рамките на форматот Г7 на маргините на самитот на НАТО во Вилнус во јули 2023 година.

  Во однос на Украина, министерот објасни и дека единствената моментална мировна формула е онаа што ја предлага Украина. Фајон е свесен дека пошироката поддршка за овој предлог е неопходна и од Глобалниот југ и заедницата на Г20. Украинскиот предлог предвидува повлекување на руските сили од окупираните територии. На пример, пратеникот на Свобода, Мирослав Грегорич, предупреди дека е илузорно да се очекува дека првиот чекор кон мировните преговори ќе биде повлекување на руските војници од окупираните територии.

  Словенија продолжува да работи за прекин на огнот во Газа
  Меѓу другото, пратениците се интересираа за ситуацијата во Газа, каде министерот увери дека Словенија работи на итен прекин на огнот, испорака на хуманитарна помош и ослободување на заложниците. Таа нагласи дека Словенија е дел од мала група од шест земји кои практично бараат решенија за мир во Газа и можности за конкретни чекори кон признавањето на Палестина.

  Словенија ја поддржува и можноста за организирање на поширока мировна конференција на која би учествувале сите актери во регионот. Тој, сепак, е свесен дека спроведувањето на оваа мировна конференција се повеќе се оддалечува и дека постои голема опасност од дополнително прелевање на конфликтот во регионот. Таа додаде дека во моментов сите напори се насочени кон обезбедување мировен план за решение со две држави, а доколку тоа не се случи, ќе одат во насока на признавање на Палестина.

  Пратениците на денешната средба го прашаа министерот меѓу другото и за процесот на проширување на Европската унија. Во однос на Босна и Херцеговина, Фајон оцени дека е постигнат пробив. Таа, исто така, изрази надеж дека земјата ќе добие зелено светло за почеток на пристапните преговори на самитот на ЕУ оваа недела.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img