Милан го скрши фенерот, хет-трикот на Жиру

Фудбалерите на Милан лесно забележаа победа на домашен терен во 36. коло од Серија А, победувајќи ја Сампдорија со 5-1, со што ја прекинаа серијата од три порази на Милан во Серија А и Лигата на шампионите.

Во првото полувреме Милан создаде предност од 3-1 по еден гол на Рафаел Леа и два на Оливие Жиру. Од другата страна, стрелец беше ветеранот, 40-годишната Кваљарела.

Милан се распали во продолжение, па Жиру го комплетираше хет-трикот, а гол постигна и Шпанецот Брахим Дијаз кој повторно беше забележан во играта на Милан. Во првото полувреме запиша две асистенции.

Со оваа победа Милан остана во игра за третото или четвртото место кое води во Лигата на шампионите следната сезона. Има два бода помалку од Интер и бод помалку од Лацио, но тие две екипи допрва треба да ги одиграат своите натпревари во оваа рунда.

Репрезентативецот на БиХ Раде Круниќ го одигра целиот натпревар за Милан

Сампдорија, последниот тим на табелата во Серија А, веќе е иден второлигаш и член на Серија Б.

В недела ќе играат Лече – Специја, Торино – Фиорентина, Наполи – Интер и Удинезе – Лацио, додека 36. коло ќе заврши во понеделник со натпреварите Рома – Салернитана и Емполи – Јувентус.