More

  Метеорологот Тодоровиќ објасни каков ќе биде студениот бран и колку ќе трае: Потребни се 100 години за да се постави ваква временска епизода

  spot_img

  Човечкото тело може да почувствува дека времето се менува и до 48 часа однапред. Сигнал за ова е главоболка, лошо расположение, лош сон… Тие проблеми би можеле да бидат поинтензивни денес и утре бидејќи температурните разлики се големи. Не зборуваме за драстични, туку вообичаени промени на времето, вели метеорологот и синоптичар Недељко Тодоровиќ во врска со студеното време.

  „Во текот на изминатите неколку дена беа срушени дневните рекорди. Но, интересно е што до сега тие записи беа од првата половина на минатиот век. Беа потребни сто години за да се соборат тие дневни рекорди. Рекордот за недела кога е во прашање Белград е во 1917 година. А оној во саботата беше во 1906 година. „Беа потребни 100 години за да се постави толку топло време“, вели Тодоровиќ.

  Тој посочува дека дождот е најважното нешто што носи заладување.

  „Два, два ипол месеци има недостиг од врнежи, дури и во февруари, па и во март имаше драстичен недостаток. Така што мислам дека земјоделците најмногу се желни да очекуваат ваква промена“, вели Тодоровиќ.

  „Вообичаени временски промени“
  Тој посочува дека ваквите временски промени не се драстични, туку вообичаени, кога се менува од топли денови во освежување.

  „Точно, разликата во температурата е голема, но потребна е соодветна облека, исхрана и слично“, вели Тодоровиќ.

  Тој додава дека деновиве не се очекуваат непогоди, но на места може да има краткотрајни грмежи и врнежи од дожд.

  Потоплите денови почнуваат следната недела.

  Заладувањето, кое всушност е типично пролетно време, ќе трае до почетокот на следната недела, со благ пораст на температурите во четврток и петок.

  Да потсетиме, пред само неколку дена во Зеница беа измерени рекордни 33 степени.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img