Медведев пропушти животна шанса во Мелбурн

Италијанскиот тенисер Јаник Синер го победи Данило Медведев во финалето на Австралија Опен по одличен пресврт со 3:2 (3:6, 3:6, 6:4, 6:4, 6:3) во сетови за првата Гренд Слем титула во кариерата. Младиот тенисер на 21 година стана првиот Италијанец кој победил на Грен слем во машка категорија во последните 48 години.

Данил Медведев имаше шанса да го освои својот прв трофеј во Австралија, но повторно, како против Рафаел Надал во 2022 година, загуби со 2:0 и ја пропушти животната шанса за титулата во Мелбурн.

Синер на тој начин го презеде тронот од српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ, кого го победи во полуфиналето со 3:1.

Натпреварот траеше три часа и 46 минути, а тоа најмногу го почувствува Медведев, откако во финалето собори неколку рекорди кои нема да ги памети со милост. Русинот одигра вкупно 31 сет на Австралија опен, повеќе од кој било тенисер во историјата. На теренот мина повеќе од 23 часа и 50 минути, што е и рекорд за Грен слем турнирите.

Се чини дека ова беше само клучно бидејќи Синер целосно го искористи заморот на Медведев.

Италијанецот со триумфот во Мелбурн стигна до 11-та титула, додека Медведев остана на 20 трофеи, а третпат беше поразен во финалето на Австралија опен по 2021 и 2022 година.

Медведев почна подобро и прв стигна до брејк во третиот гем од првиот сет и поведе со 2:1. Рускиот тенисер потоа стигна до 3:1 на свој сервис.

Се играше натпревар по гем, а потоа Медведев направи нов брејк во деветтиот гем и го доби првиот сет со резултат 6:3.

Медведев ја продолжи одличната игра и во вториот сет. Брзо стигна до 5:1, но Синер успеа да намали на 5:3. Тоа во тие моменти не го вознемири големиот Русин, кој ја искористи втората сет-поинт за да го добие вториот сет.

Во третиот сет се играше гејм по натпревар се додека Италијанците не поведоа со 5:4. Синер потоа ја искористи првата брејк топка и го доби третиот сет со резултат 6:4.

На стартот од четвртиот сет силите беа изедначени, но забележливо беше дека Медведев полека слабее и четвртиот сет Синер го доби на ист начин со 6:4.

Италијанецот направи брејк во шестиот гем од петтиот сет со водство од 3:2. Потоа го потврди брејкот на свој сервис и зголеми на 5:3, за да ја искористи првата меч топка во историјата во последниот гем.