More

  Марокански тренер: „Брахим Дијаз? Не, тоа веќе не е неговото презиме“

  spot_img

  Соиграчот на Модриќ од Реал Марида, Брахим Дијаз неодамна избра да игра за мароканската репрезентација наместо за Шпанија. Неговите неодамнешни настапи го привлекоа вниманието на шпанскиот селектор, но тој одлучи да игра за земјата на својот татко.

  Големата ѕвезда беше пречекана во Мароко како што треба и во иднина треба да биде важен запчаник во играта на мароканската репрезентација.

  „Ви благодарам на сите за поддршката, кралот на Мароко, фудбалската асоцијација… Голема чест е да се игра за Мароко. Моето лице покажува колку сум среќна“, изјави Дијаз.

  Неговиот нов шеф во националниот тим, мароканскиот селектор Валид Реграги отиде чекор понатаму за што побрзо да го доближи Дијаз до новите фанови.

  Еден колега на прес-конференција рече „Брахим Дијаз“, но селекторот брзо го поправи:

  „Брахим Дијаз? Не, се вика Брахим Абделкадер Дијаз, тоа е презимето на неговиот татко од Мароко“, истакна Реграги и продолжи да истура бонбони од устата.

  „Тој избра да игра за Мароко во тешка ситуација за него и мораме да му се заблагодариме. Тие ќе ги освојат срцата на нашата земја. Иако Шпанија му се јави, тој одлучи за нас“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img