More

  Макрон: Франција го сака Бразил, а Бразил Франција!

  spot_img

  „Некои ги споредија фотографиите од мојата посета на Бразил со свадбени фотографии, а јас им одговарам: Тоа беше свадба! Франција го сака Бразил, а Бразил ја сака Франција!“, напиша францускиот претседател Емануел Макрон како одговор на бројните коментари на интернет за неговите фотографии со Бразилецот. колеги Луис Инасио Лула да Силва.

  Во четвртокот социјалните мрежи беа преплавени со бран реакции на фотографиите од посетата на францускиот претседател Емануел Макрон на Бразил, на кои тој и неговиот бразилски колега среќно се држат за раце и се гушкаат за време на патувањето во прашумите на Амазон.

  На социјалните мрежи кружеа и неколку докторирани фотографии од „претседателската двојка“. Еден од нив, во кој ги креваат рацете под големо дрво, бил нареден така што во рацете држат црвени балони во облик на срце. Друг ги покажува како се смешкаат рака под рака, гледаат во хоризонтот и пловат со брод по реката Амазон.

  Макрон го објави својот одговор на мрежата Х во четвртокот, придружувајќи го со изработена фотографија од него и неговиот бразилски колега, со промотивен постер за романтичниот филм од 2016 година Ла Ла Ленд како позадина.

  Тој, исто така, додаде долга белешка на објавата, во која ги наведе достигнувањата од неговата тридневна посета на Бразил. „Ние споделуваме вредности кои се темел на нашата заедничка историја. Да живее пријателството меѓу Бразил и Франција“, напиша францускиот претседател кој му се заблагодари на Лула да Силва за гостопримството.

  Меѓутоа, бразилскиот претседател ја сподели белешката на Макрон, преведена на португалски, на неговиот профил на мрежата X. Во исто време, тој го поздрави односот меѓу Бразил и Франција како врска што „создава мост меѓу глобалниот југ и развиените светот“.

  Според француската новинска агенција АФП, топлите односи на Макрон со Лула претставуваат големо отстапување од студените врски меѓу францускиот лидер и поранешниот бразилски десничарски претседател Жаир Болсонаро, кој ја водеше земјата помеѓу 2019 и 2022 година.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img