More

  Мајка ја малтретирала ќерката на интернет преправајќи се дека е тинејџерка

  spot_img

  Приказната за мајката од Мичиген, САД, која ја малтретирала сопствената ќерка и нејзиното момче преку вознемирувачки и пораки со говор на омраза на социјалните мрежи и преку СДСМ пораки, користејќи лажна личност, ќе се раскажува на малите екрани додека таа одлежува затвор.

  Кендра Гејл Ликари една година ги вознемируваше сопствената ќерка и нејзиното момче, исто така тинејџер од Мичиген, истовремено „помагајќи“ им на училиштето и на локалните власти да пронајдат кој ги малтретира, објави Индепендет.

  43-годишната Ликари е осудена на затвор во април 2023 година, откако се изјасни за виновна.

  Сега нејзината приказна е претворена во филм наречен Mommy Meanest. Лиза Рина ја игра разведената мајка Медлин, измислената верзија на Ликари, објави People. Најрано филмската премиера се очекува на 3 ноември 2024 година.

  Еве сè што се знае за реалниот случај што го инспирираше филмот:

  Ќерката на Лицари ѝ кажала дека била малтретирана. На почетокот на 2021 година, ќерката тинејџерка на Лицари била вознемирувана од пораки од некој што тврди дека е на иста возраст со неа. На мета било и момчето на девојчето, при што секој од нив добиваше пораки преку СМС и на социјалните мрежи до 12 пати на ден.

  Средношколката од Маунт Плезант и кажала на мајка си за пораките и Лицари самата отишла кај властите да го пријави малтретирањето. Таа соработувала со мајката на момчето за да се обиде да го пронајде „виновникот“.

  Причините на Кендра Ликари за малтретирање на нејзината ќерка на интернет со месеци остануваат мистерија. Мајката користела лажен идентитет за да ги малтретира нејзината ќерка и момчето на нејзината ќерка, но тоа било многу покомплицирано од обичен лажен профил.

  Истрагата почма во декември 2021 година, кога девојчето и нејзината мајка отидоа да ги пријават пораките. Округот ги повикал локалните органи за спроведување на законот еден месец подоцна, кога тие не можеле да го најдат изворот на малтретирањето.

  Сепак, неколку месеци подоцна бил повикан и ФБИ, откако локалните ресурси за компјутерски криминал биле исцрпени.

  Откриено е дека Ликари користела виртуелна приватна мрежа (VPN) за да ја маскира нејзината локација, но истражителите се посомневале за тоа во април 2022 година.

  ФБИ потоа успеало да ги заклучи IP-адресите што се користеле за испраќање на пораките и откриле дека и припаѓаат на мајката.

  Инспекторите рекоа дека имало неколку стотици пораки, со доставени 349 страници докази. Содржината на пораките беше чувана во тајност од обвинителството и судот, но тие беа опишани како „вознемирувачки“ и „омраза“.

  Некои од пораките вклучуваа и преработени фотографии, рекоа обвинителите.

  – Не можам да замислам ниту еден родител да и каже толку ужасни работи на својата ќерка – изјави судијата Марк Дути пред судот во април 2023 година.

  Причините за тоа зошто Лицари ја малтретирала нејзината ќерка на интернет остануваат мистерија.

  Кога се соочила со органите на прогонот, мајката целосно го признала тоа. 43-годишната жена во моментот ја отслужува казната во Специјалната алтернативна женска установа во Мичиген.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img