More

  Лукашенко изјави дека е загрижен поради тоа што Западот се обидува да ја распарчи „Украина“

  - Advertisement -

  Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави во понеделникот дека е загрижен поради тоа што Западот се обидува да ја распарчи „Украина“ и ја обвини Полска дека се обидува да го окупира западниот дел од земјата.

  На средбата со рускиот претседател Владимир Путин, која беше емитувана на телевизија, тој рече дека Киев на крајот ќе мора да побара помош за да се спречи окупацијата на западна Украина.

  Лукашенко не презентираше докази за своите тврдења.

  Војната во Украина трае речиси три месеци. Киев станува сè побескомпромисен во последните неколку недели бидејќи Русија доживеа воени неуспеси, но украинските власти се загрижени дека ќе се најдат под притисок да жртвуваат територија за да постигнат мировен договор.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img