More

  Лекар објаснува зошто вашите уши изгледаат поголеми како што стареете

  spot_img

  Стареењето е битка со гравитацијата, а гравитацијата секогаш победува. Додека многу делови од телото стануваат помлитави со текот на годините, има еден што се чини дека станува се поголем со текот на времето, а тоа се нашите уши. Дали ќе се чувствувате подобро ако ви кажеме дека тие всушност не растат, туку само се „издолжуваат“?

  д-р. Нина Шапиро, педијатар и специјалист за уво, нос и грло во Лос Анџелес и професор на UCLA, го објаснува тоа вака: „Како што другите ткива на лицето, како образите и вилицата, имаат тенденција да се протегаат, така и структурите на увото. ”

  „Она што всушност се менува е мекото ткиво, во овој случај ‘рскавицата на надворешното уво или аурикулата, како и лобулот или ушната школка“, вели Шапиро. „Како што старееме, нашите нивоа на колаген се намалуваат, што дава еластичност на кожата и ‘рскавицата, што доведува до истегнување на овие ткива. Функционалните делови на увото, вклучувајќи го тапанчето, ушните коски и структурите на внатрешното уво, не се засегнати“.

  Генетиката може да ја влоши состојбата – како и накитот
  Шапиро понуди неколку теории за тоа како тоа може да се случи. „Оние со полабави мускули на лицето и кожа може да имаат поголема тенденција да ја издолжуваат ушната ‘рскавица и ушите“, рече таа.

  „Големината и обликот на ушите имаат тенденција да се разликуваат во семејствата, па иако можеби нема вистински ген за големи уши, веројатно ќе откриете дека обликот и големината на ушите се слични од еден член до друг“, рече Шапиро.

  Друг виновник може да биде вашата долгогодишна љубов да носите обетки, пишува Huffpost.

  „Поединците со многу прободени уши, оние кои носат пирсинг или оние кои носат тешки обетки, може да развијат подолги и потешки ушни реси како што стареат“, забележа Шапиро. „Ако носите обетки, погрижете се повеќе да не ги носите премногу тешки и обидете се да не спиете со нив.

  Опуштете се, тоа е нормално
  Во многу култури, големите уши се сметаат за знак на долговечност или дури и просперитет.

  Некои научници истражувале дали големите уши навистина играат улога во тоа колку долго живеат луѓето, но без јасни резултати.

  Досега, ушите се чини дека се само уште еден знак за живеење, а не показател за тоа колку долго ќе живеете или колку пари имате.

  Шапиро забележал неправилност во увото што може да се поврзе со целокупното здравје. „Единствениот фактор што го видовме како показател за здравјето од ушите е наборот што може да се види во ушната школка“, рече таа. „Иако во никој случај не е директна причина, овој набор може да биде поврзан со поголем ризик од срцеви заболувања“.

  Но, навистина, како навистина изгледа?
  Стивен Пичано, фризер и уметник, забележал мала разлика во начинот на кој мажите и жените го третираат овој проблем.

  „Во мојата работа забележав дека машките клиенти ретко изразуваат загриженост за големината на нивните уши“, рече тој. „Но, женските клиенти можат да бидат малку повеќе свесни за себе, особено поради притисокот да носат пократка коса како што стареат.

  Друг трик што би можеле да му го спомнете на вашиот стилист: „Може да се отстрани и вишокот влакна веднаш над увото, така што косата ќе биде поблиску до обликот на главата, создавајќи илузија за помала густина или волумен во таа област“.

  Научете да ги сакате вашите уши
  Шапиро забележува дека големите уши не се нужно негативна особина. Најважно е да ги заштитите вашите уши кога станува збор за изложување на бучава што може да доведе до трајно губење на слухот, рече таа. „Покрај тоа, бидејќи вошките често се изложени на сонце, вашата краста или израсток што не заздравува или било која пигментирана лезија треба да се обрати кај вашиот лекар или дерматолог за да се исклучи ракот на кожата. И ве молиме запомнете дека на ушите – од која било големина – им треба заштита од сонце“.

  „На крајот, има само некои работи во животот кои не можеме да ги промениме“, рече Пичано. „Искрено, се надевам дека ќе живеам доволно долго за да кажам: Леле, овие големи, стари уши навистина ја покажуваат мојата возраст.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img