More

  Куркума, бибер, коријандер или цимет – кој од овие зачини е најдобар за вашето здравје?

  spot_img

  Куркумата, биберот, коријандерот и циметот се меѓу најчесто користените зачини. Секој од нив има свои предности, експертите тврдат дека помагаат во борбата против ракот, а некои се строго забранети за луѓето кои страдаат од згрутчување на крвта.

  Во кулинарскиот свет, зачините не се само ароматични адитиви, туку и моќни агенси со мноштво здравствени придобивки и се составен дел на традиционалните кујни ширум светот. Сепак, секој од нив има и предности и недостатоци, поради што е клучно да се разбере нивната улога во нашата исхрана. Неодамна, нутриционистот Апурва Агарвал наведе некои од својствата на најздравите зачини.

  Куркума
  д-р. Пријанка Рохатги, главен нутриционист во болницата Аполо, изјави за indianexpress.com дека куркумата содржи моќен антиоксиданс куркумин, кој има антивоспалителни и антимикробни својства.

  „Истражувањата покажуваат дека куркумата може да помогне во лекувањето на артритис, дигестивни проблеми и кардиоваскуларни болести. Силниот жолт пигмент може да ја заштити и функцијата на мозокот“, додаде таа.

  Дополнително, д-р Сангеета Тивари, клинички нутриционист, рече дека некои студии исто така сугерираат дека куркумата може да има антиканцерогени придобивки, потенцијално да го попречува растот на клетките на ракот, па дури и да ја зголеми ефикасноста на хемотерапијата, пренесува Zafodna.rs.

  Сепак, таа истакна дека куркумата во големи дози или во подолг временски период може потенцијално да ги влоши постоечките проблеми со бубрезите или жолчното кесе кај некои поединци. Дополнително, на оние со состојби на згрутчување на крвта им треба медицински насоки пред да консумираат куркумин.

  Црн пипер
  д-р. Рохатги објасни дека црниот пипер – „кралот на зачините“ – не само што има антиоксидантни и антибактериски својства, туку помага и во апсорпцијата на хранливите материи и ја зголемува биорасположивоста на куркуминот. Покрај тоа, помага во лачењето на дигестивните ензими.

  И покрај овие придобивки, д-р Тивари истакна дека неговото прекумерно консумирање може да доведе до гастроинтестинални непријатности кај некои луѓе, како што се металоиди или иритација. Покрај тоа, луѓето со одредени гастроинтестинални состојби како што е гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) можеби ќе треба да го ограничат внесот на пиперка за да избегнат влошување на симптомите.

  Цимет
  Бидејќи циметот има моќни антиоксидантни, антиинфламаторни и антимикробни својства, д-р Рохатги истакна дека ги намалува факторите на ризик од срцеви заболувања како што се високиот крвен притисок, гликозата и ЛДЛ холестеролот.

  Сепак, д-р Тивари верува дека консумирањето големи количини цимет, особено сортата Cassia, која содржи високо ниво на кумарин, може да претставува ризици, вклучително и оштетување на црниот дроб. Поради оваа причина, таа предлага умерено да се конзумира цимет и да се избере цејлонски цимет секогаш кога е можно, бидејќи има помала содржина на кумарин.

  Пексели
  Коријандер
  Листовите и семките од коријандер ги ублажуваат дигестивните проблеми, го подобруваат нивото на холестерол и го зајакнуваат имунитетот делумно преку нивната богата содржина на антиоксиданси, потсетува д-р Рохатги.

  Сепак, таа предупредува и на потенцијални локални или респираторни алергиски реакции. Исто така, цилинтрото може малку да го намали шеќерот во крвта, така што може да биде неопходно прилагодување на дозата ако некое лице зема лекови за дијабетес.

  Кој зачин е најдобар за вашето здравје
  д-р. Рохатги вели дека куркумата е веројатно еден од најмоќните лековити зачини поради неверојатните антиоксидантни и антиинфламаторни ефекти на неговите соединенија на куркумин. „Се додека нема проблеми со бубрезите или жолчното кесе, куркумата е исклучително безбедна и корисна за повеќето луѓе“.

  Циметот има и моќни квалитети, вели д-р Рохатги, објаснувајќи дека го намалува шеќерот во крвта, ги подобрува маркерите на холестеролот, го зајакнува имунитетот и го намалува хроничното воспаление поврзано со речиси секоја болест. „Со внимателен внес на цимет, хепатотоксичните ризици се генерално минимални.

  Таа препорачува да се фокусирате на разновидноста и умереноста за да се осигурате дека ќе ги добиете оптималните придобивки од секој зачин.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img