25.9 C
Ohrid
Tuesday, July 5, 2022

Колку секс е премногу секс?

НАЈЧИТАНО

Дали е можно воопшто да се претера?

Според едно истражување од 2017 година, просечен човек има секс 54 пати годишно или еднаш неделно. Ако вашиот личен просек е многу поголем, можеби се прашувате колку секс е премногу секс.

Сето тоа го објасни д-р Ребека Ц. Брајтман, која е специјализирана за гинекологија, репродуктивна медицина и акушерство.

„Дефиницијата за чести секс варира и ако се чувствувате добро и не ве повредува, секоја количина на секс е добра“. Со други зборови, можете да имате секс онолку често колку што сакате додека не почувствувате некои негативни ефекти.

Сепак, помага ако ги знаете знаците дека треба да си дадете малку одмор затоа што премногу често имате секс.

Ризици од премногу чести секс
Главниот физички ризик од премногу секс е прекумерното отекување на вагината и усните усни, вели гинекологот Шери А. Рос. „За време на сексуалната стимулација, овие органи отекуваат бидејќи се полнат со крв, што може да доведе до прекумерен оток и болка“, додаде тој.

Исто така, долготрајниот секс може да доведе до сушење на природното подмачкување, што пак може да предизвика непотребно триење и болка. „Ако нема доволно предигра, нема да има доволно подмачкување и сексот ќе биде болен“, вели д-р Рос. Таа додаде дека сувоста на вагината може да се појави кај жените во менопауза, што предизвикува печење и болка при пенетрација.

Ако вашата вагина е болна и отечена по сексот, одморете се малку и воздржете се. Доколку е потребно, додадете мраз и размислете да користите лубрикант за време на вашата следна врска.

Дали мажите можат да претераат со сексот?
Мажите може да доживеат слични тешкотии кога претераат. „Можеби чувствувам болка, печење и оток, а некои може да имаат проблеми со мокрењето“, вели д-р Рос.

Кога станува збор за пенисите, поголемиот не е нужно подобар, особено ако често имате секс. Имено, сексот може да биде непријатен, жените дури и да искусат солзи.

Колку почесто имате секс, толку е поголем ризикот од инфекции на вагината и на мочниот меур. Тоа е затоа што рН на вагината е нарушена и затоа секогаш треба да уринирате после сексуален однос.

Во некои случаи, може да се појави исцедок, крварење и болка при мокрење и треба да се јавите кај вашиот лекар. Ако немате никакви проблеми, нема причина да имате помалку секс, пишува Health.

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

СПОРТ

НАЈНОВО